8 benefitov užívania kolagénu

Kolagén, základ podporných tkanív, tvorí približne 30 % všetkých proteínov v ľudskom organizme. Vedeli ste, že poznáme až 27 rozdielnych typov kolagénov? Aké sú jeho účinky a s čím všetkým nám môže pomôcť? Pozreli sme sa na 8 benefitov, ktoré nám kolagén prináša.

Výhody užívania kolagénu

Nakoľko je kolagén dôležitou bielkovinou, má na náš organizmus významný vplyv. Najviac sa o ňom hovorí v spojitosti s pokožkou, vlasmi a nechtami. To však nie je všetko. Dokáže toho omnoho viac. Poďme si teda povedať o jeho výborných vlastnostiach.

    1. Hydratuje a vyživuje pokožku

Jedným z najväčších pozitív kolagénu je jeho významný vplyv na pokožku. Funguje totiž ako výplň pleti, teda ju vypína. Okrem toho pomáha uchovať v pleti dostatočné množstvo vody, vďaka čomu je pleť nielen vypnutejšia, ale aj hydratovaná, hladká a žiarivá.

    2. Spomaľuje príznaky starnutia

Vedeli ste, že obsah kolagénu v tele sa od určitého veku každým rokom znižuje? Po dovŕšení 40 rokov sa väčšinou netvorí už vôbec. No vďaka nemu sa obnovujú kožné bunky a okrem pokožky sa nachádza aj v kostiach, kĺboch či šľachách. Jeho strácaním starneme, no pri jeho dopĺňaním môžeme starnutiu predchádzať. Stačí len doplniť ten správny kolagén.

    3. Spevňuje nechty

Kolagén sa nachádza aj v nechtoch. Vďaka nemu sú nechty pevnejšie, pružnejšie a rýchlejšie rastú. Pomáha tak napríklad aj v boji proti lámaniu či štiepeniu nechtov.

    4. Pomáha proti vypadávaniu vlasov a zlepšuje ich kvalitu

Ako sa hovorí, vlasy sú korunou krásy. S vekom však vlasy zvyknú rednúť, šedivieť, lámať sa a celkovo byť slabšie. Kolagén má však na ne naozaj pozitívny vplyv. Pri jeho dostatku sú vlasy pružnejšie, pevnejšie, lesklejšie a viac vyživené. Menej sa lámu a rýchlejšie rastú.

    5. Zlepšuje budovanie svalovej hmoty

Cvičíte? V tom prípade je pre vás kolagén tou správnou voľbou. Isto dobre viete, akú úlohu zohrávajú bielkoviny pri raste svalovej hmoty či pri regenerácii po cvičení. Kolagén vám v tomto prípade pomáha spevniť pokožku a dodať jej pružnosť.

    6. Oplatí sa aj v tehotenstve či pri dojčení

Väčšina výživových doplnkoch sa v tehotenstve práve neodporúča užívať. Kolagén sa takisto neužíva počas tehotenstva, no po pôrode a dojčení môžete zas naplno využívať jeho blahodárnych účinkov. Po tehotenstve sa zvyknú objaviť aj strie, na ktoré je kolagén takisto veľmi účinný.

    7. Pomáha zjemniť vrásky

Vďaka jeho výživným vlastnostiam a výplni pleti spevňuje hlboké vrásky a takisto odstraňuje jemné mimické vrásky. Vaša pleť tak bude hladšia a pevnejšia, vďaka čomu bude vyzerať mladistvo. Zvädnutá a ovisnutá pleť tak bude časom pružnejšia, popraskané žilky vyblednú a suchú kožu nahradí hydratovaná a vláčna.

Kolagén pôsobí pozitívne takisto aj na popraskané pery a pigmentové škvrny. Na pleť má naozaj mnoho výborných účinkoch a pestré využitie, vďaka čomu ulahodí snáď každému.

    8. Zmierňuje príznaky celulitídy

Nesmieme zabúdať ani na nepríjemnú celulitídu, ktorá trápi mnoho žien a niekedy aj mužov. O celulitíde existuje množstvo článkov a v niektorých sa dokonca píše aj o využití kolagénu práve proti nej (viac informácií sa dočítate tu ).  Pretože práve vďaka tomu, že udržuje pokožku pružnú a hydratuje ju, obmedzuje aj vznik či príznaky celulitídy.

Tip na záver

Ak si chcete doplniť množstvo kolagénu v tele, rozhodne uprednostnite jeho pitie. Existuje síce mnoho prípravkov s obsahom kolagénu, no najúčinnejší je pre vás práve pri jeho vypití. Dostane sa tak presne tam, kam potrebuje, kdežto napríklad pri krémoch ostáva väčšinou len na povrchu pokožky.

Akou formou si ho zvyknete dopĺňať vy?