5 tipov na čo nezabudnúť, keď vyrážate s deťmi k vode

Horúce leto sa vždy lepšie trávi pri vode, a to platí hlavne s deťmi. Na Slovensku je k dispozícii mnoho miest, ktoré sa dajú navštíviť a kde sa je možné studenou vodou dostatočne osviežiť. Samozrejme ale stále existuje možnosť odcestovať k moru v rámci rodinnej dovolenky. Ktorý variant si vyberiete, záleží len na vás. V každom prípade sa ale poriadne vybavte. Jednotlivé miesta sú totiž vždy niečím špecifické a vyžadujú iné prostriedky pre deti na zabavenie.

K bazénu

Niekto má to šťastie, že nemusí riešiť ďaleké cesty k vode a stačí mu vyjsť na záhradu, kde ho čaká bazén. Všeobecne platí, že je s ním síce trochu práce, týkajúcej sa hlavne starostlivosti o jeho čistotu a o techniku, ktorou je vybavený, za to pohodlie to ale určite stojí. Preto, keď ráno vstanete a skontrolujete počasie a stav bazéna, roztiahnite ručník na ležadlo, nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom a nafúknite obrieho plameniaka. Alebo jednorožca? Na trhu existuje mnoho variantov nafukovacích zvierat, ktoré urobia službu najmä vašim deťom. Ak máte k dispozícii viac takých zvierat a detí pripravených na vodné zábavky, usporiadajte turnaj v zhadzovaní do vody. Uvidíte, že sa deti zabavia a vám bude stačiť len vymyslieť odmenu pre víťaza.

Na kúpalisko

Chodili ste ako mladší radi na kúpalisko? Možno vám to zostalo a teraz tam so sebou beriete svoje deti. Kúpalisko je super miesto, kde sa môžu stretnúť kamaráti bez toho, aby museli čas tráviť u niekoho doma, a naviac sa môžu zabaviť vo vode, kde si poriadne zašantia. A ako vieme, po fyzickej námahe prichádza hlad. Potešte teda chuťové bunky nielen svojich detí, ale aj ich kamarátov. Pripravte im zdravé a zároveň vynikajúce ovsené tyčinky a do procesu výroby zapojte aj svojich potomkov. Nechajte ich, aby popustili uzdu svojej kreativite a tyčinky ozdobili podľa toho, ako sa im to bude páčiť. Skvelým pomocníkom môžu byť gumené medvedíky HARIBO, ktoré v kombinácii s ovsenými tyčinkami chutia výborne. Recept je jednoduchý.

Recept na polomáčané ovsené tyčinky s HARIBO

Čo budete potrebovať?

 •  maslo 100 g
 •  vločky 200 g
 •  slnečnicové semienka 100 g
 •  sezamové semienka 50 g
 • nasekané vlašské orechy 50 g
 • 3 polievkové lyžice medu
 • trstinový cukor 100 g
 • 1 čajová lyžička mletej škorice
 • sušené brusnice 100 g
 • tabuľka bielej čokolády
 • balenie HARIBO cukríkov

Postup:
1.    Predhrejte rúru na 160 °C. Formu s rozmermi 18 × 25 cm vymastite maslom a vyložte papierom na pečenie. Nasypte do nej vločky, semienka a oriešky, premiešajte ich a pečte 5–10 minút, aby krásne zožltli.
2.    Na panvici medzitým rozohrejte maslo, med a cukor. Pridajte zmes z rúry, škoricu a sušené ovocie a poriadne všetko premiešajte. Vráťte späť na plech, zrovnajte a pečte 30 minút. Nechajte vychladnúť a rozkrájajte.
3.    Vo vodnom kúpeli rozpusťte bielu čokoládu. Vychladené tyčinky v nej do polovici dĺžky namočte. Potom ich posypte ľubovoľnými Haribo cukríkmi, ktoré vám budú chutiť, a nechajte stuhnúť v chladničke.
Uvidíte, že sa po takto originálne ozdobených tyčinkách len zapráši.

K rieke

Ak vás nebaví len sa váľať pri vode a chcete s deťmi zažiť trochu akcie, vydajte sa splavovať rieku. Na Slovensku určite nájdete aj pomalšie toky, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov alebo napríklad pre rodiny s deťmi. Jednou z takých riek je napríklad obľúbený splav z Červeného Kláštora. Na ňom sa v pokoji presúvate z miesta na miesto a vďaka vodáckemu pozdravu ahoj, ktorý za dobu pobytu na rieke poviete nespočetne veľakrát, napríklad narazíte na rodinu, s ktorou sa spriatelíte nielen vy, ale aj vaše deti. Ak by ste ale chceli zažiť trochu väčší adrenalín, nemusíte ísť ďaleko. Vodný tok rieky Belá pod Kriváňom ponúka trochu iné tempo raftingu. Každopádne okrem plaviek si do batôžku určite pribaľte aj topánky do vody, náhradné oblečenie a radšej aj detské plávacie vesty, aby ste mali istotu, že budú mať deti presne sediacu veľkosť a vy už nebudete musieť nikde nič zháňať.

K moru

Jasnou voľbou pre mnoho rodín je vyraziť v lete k moru. Už tradične boduje Chorvátsko, cez leto zaplnené nielen Slovákmi, ale vďaka vzrastajúcej popularite aj inými národnosťami. Parádne si to tu užijete aj mimo hlavnej sezóny. Napríklad v septembri je stále krásne teplo, takže o vodné radovánky určite neprídete. Pre väčšie deti sú na chorvátskych plážach často pripravené rôzne vodné parky so šmykľavkami, skákacími mostíkmi, nafukovacími rampami a podobne. Ak so sebou ale máte bábätko alebo batoľa, nezabudnite sa vybaviť hračkami na piesok prípadne zoberte aj hračky do vody. Vedierko, lopatka a hrabličky sú skrátka nutnosťou pre rodičov, ktorí s deťmi vyrážajú na pláž. Využijete ich aj na kamienkovej pláži, ktorých je v Chorvátsku požehnane.

K priehrade

Pobyt pri vode na niektorej zo slovenských priehrad je obvykle výlet, ktorý je lepšie si rozložiť do viacerých dní. Na mnohých priehradách sa dá totiž leňošenie pri vode spojiť s preskúmavaním daného miesta aj po historickej alebo prírodnej stránke. Okrem odpočinku a relaxácie na pláži sa tiež môžete zviezť na vodnom bicykli alebo motorovej loďke, prípadne sledovať veľké lode, ktoré vodami priehrad často preplávajú. Takú možnosť máte napríklad na Oravskej priehrade, kde sa okrem kochania výhľadmi alebo jazdením na loďkách môžete zastaviť na jedlo v miestnych krčmičkách a baroch. Ale napríklad v rekreačnom areáli Tajch je možné zavítať aj na veľmi malebné miesta alebo usporiadať pochod lesom, kde určite narazíte na huby. Preto so sebou majte na tomto type výletu vždy dostatok peňazí aj v hotovosti, aby ste mohli využiť čo najviac atrakcií a poriadne si tých pár dní s deťmi ako rodina užiť.