Špinavé ruky ako postrach letnej dovolenky?

Špinavé ruky ako postrach letnej dovolenky?

Letné dovolenky sú zvyčajne chvíľami zaslúženého relaxu a oddychu. Problém nastáva vtedy, keď letnú idylku naruší nečakaný problém. Práve v obľúbených turistických destináciách číhajú rôzne patogény, ktoré čakajú len na váš dotyk. Správna hygiena rúk sa tak stáva faktorom, ktorý môže vašu dovolenku zásadne ovplyvniť.

Sezóna letných dobrodružstiev ešte nekončí a mnohé z vás sa stále chystajú na množstvo horúcich zážitkov. Je to obdobie voľnosti, kedy sa chceme odpútať od povinností a starostí, ktoré prináša fungovanie v našej uponáhľanej dobe. Práve letná ľahkovážnosť nás pritom môže dostať do nejedného problému v dobe, keď sa riešeniu zdravotných problémov chceme oblúkom vyhnúť. O to viac nás neželaný stav dokáže prekvapiť a jeho riešenie je mnohokrát veľmi nepohodlné. Kto by len chcel stráviť dovolenku zavretý v izbe?

Dovolenkoví strašiaci

Každá z nás sa pritom určite stretla s hororovými príbehmi, kedy jedna malá zdravotná komplikácia dokázala kompletne pokaziť celú dovolenku. O týchto strašiakoch sa vie už roky. Dobrým príkladom je neslávne známa „faraónova pomsta“, pred ktorou nás varuje azda každý návštevník Egypta. Ide pritom o stretnutie organizmu s baktériami, na ktorý nie je úplne pripravený. Z imunitného hľadiska funguje naše telo na základe istých skúseností. S určitými patogénmi sa stretávame denne a telo na nich vie adekvátne reagovať. Problém nastáva, keď sa dostaneme do kontaktu s patogénom, ktorý je pre nás úplne neznámy a telo na neho nepozná odpoveď.

Faraónova pomsta je len jedným z typických príkladom. Väčšinou je možné dostať ju vďaka pitiu vody z miestnych kohútikov a skúšaním rôznych exotických jedál. Zaujímavosťou je, že jej vstup do tela je väčšinou vždy cez ústa. Práve tie sa stávajú vstupnou bránou neželaných patogénov a práve tu sa dostávame k bodu úrazu, ktorým sú ruky. Denne sa dotkneme tisícov povrchov. Predovšetkým na dovolenkách, kedy prejde našimi rukami množstvo vecí - a to od piesku po hotelové obliečky.  

Ruky plné starostí

Počas celého dňa sú tak naše ruky pasívne zamerané na zber rôznych nebezpečných patogénov, ktoré sú len krok od vstupu do organizmu. Ako sme si už vraveli, najčastejšou vstupnou bránou pre zárodky sú ústa. Stačí jedno jabĺčko, kúsok pizze alebo iná lahôdka, ktorú jeme holými rukami a potencionálny prenos je na svete. Choroboplodné zárodky sú tak automaticky na ceste do tela. Najčastejším škodcom je baktéria Escherichia coli, ktorá je bežným spúšťačom hnačkových ochorení. V krajných prípadoch môžu viesť k silnej dehydratácií, čo je v kombinácií s tropickými teplotami veľmi nebezpečné.

Helicobakter pylori je ďalším z radu nebezpečných patogénov. Rozmohol sa hlavne v chudobných štvrtiach afrických dovolenkových destinácií. Zamestnanci rezortov môžu rovnako pochádzať z rôznych kútov krajiny a špecifických spoločenských vrstiev. Preto môžu byť ideálnymi prenášačmi. Prenos nákazy je sprostredkovaný cez telesné tekutiny. V dovolenkových rezortoch, miestnych baroch a diskotékach ich nájdete jednoduchšie, než by sa vám mohlo zdať. Helicobakter pylori vyvoláva bolestí žalúdka, vracanie a ďalšie problémy spojené s tráviacim traktom. Na jeho prenos do organizmu stačí len jediný dotyk.

Rutina ako každá iná

Opäť sa tak problém vracia k rukám, ktoré je dôležité brániť proti nebezpečným mikróbom. Dôležitá je snaha o čo najväčšiu minimalizáciu choroboplodných zárodkov. Počas posledných rokov sa dezinfekcia rúk stala bežným aktom, ktorý napomáha k zneškodňovaniu potencionálnych chorôb už pri zdroji.  Dôkladné umytie je však stále považované za najlepšiu formu zneškodňovania patogénov. Musí však spĺňať určité faktory, ktorými sú hlavne dôkladnosť a čas.
Umývanie rúk je procesom, kedy je čas úplne irelevantný a nie je dôvod sa ponáhľať. Ideálna je teplá voda, ktorou ruky na začiatok opláchneme. Mimo prúdu vody následne aplikujeme na ruky mydlo. Ruky  musia byť naozaj poriadne namydlené. Ideálne k tomu slúži tekuté mydlo. To sa efektívne dokáže dostať do všetkých záhybov a medzi prsty. Poriadne ich vzájomne pošúchajte a myslite aj na vrchnú časť dlane. Teplým prúdom vody nakoniec zmyjeme mydlovú penu.

Výhodou je po ruke vždy čistý uterák alebo papierový obrúsok, ktorým si ruky utriete a zastavíte prúd vody. Batérie sa holou rukou už nedotýkame, nakoľko aj na nej môžeme nájsť rôzne patogénne mikroorganizmy.  Takto čisté ruky dokážu znížiť šancu na prenos patogénnych zárodkov až o 60%. V kombinácii s prípadnou dezinfekciou bude vaša dovolenka chránená pred zdravotnými komplikáciami.  

Tip na najvyššiu ochranu rúk proti patogénom – Mydlo a dezinfekcia od Dettolu
Hygienické problémy rúk sú s prípravkami od Dettolu minulosťou. Ideálnym pomocníkom dodržania čistoty rúk je tekuté mydlo Dettol Uhorka, ktoré je rovnako dostupné aj s komfortným bezdotykovým dávkovačom. Príjemne prekvapí sviežou vôňou , krémovou penou a je vhodné na každodenné použitie, keďže je šetrné k pokožke rúk. Práve teraz je dostupná aj verzia s vôňou aloe vera a vanilky. V kombinácii s príručným gélom Dettol tvoria dvojicu, ktorá vám pomáha udržať si ruky hygienicky čisté a zdravé.  

Kúpou produktov DETTOL môžete teraz prispieť na dobrú vec. V rámci projektu s názvom O KVAPKU LEPŠÍ DETTOL prispejete v období 1. 9. - 30. 9. 2022 zakúpením každého* produktu značky Dettol sumou 0,10 eur na podporu organizácie - Nadácia Kvapka nádeje v Slovenskej republike, ktorá pomáha chorým deťom. Viac informácií o produktoch značky Dettol nájdete na www.dettol.sk

*Nevzťahuje sa na voľnopredajný liek DETTOL 0,2 % Antiseptický sprej 100 ml.