Leptín ako jeden z kľúčových hráčov pri chudnutí

Leptín ako jeden z kľúčových hráčov pri chudnutí

V súvislosti s chudnutím sa často hovorí o dvoch hormónoch. Jedným z nich je grelín, známy ako hormón hladu. Hormónom sýtosti je leptín. Čo by ste mali o ňom vedieť?

Nadváha a obezita patria medzi civilizačné ochorenia a skloňujú sa čoraz častejšie. Podľa dostupných štatistík viac ako polovica obyvateľov Európskej únie trpí nadváhou, čo je naozaj alarmujúce, pretože s nadváhou a obezitou je spojených množstvo zdravotných problémov. Ide, napríklad o metabolický syndróm, infarkt, cukrovku a mnohé ďalšie.

Jednou z príčin tohto smutného trendu je sedavý spôsob života spojený s nadmernou konzumáciou vysoko priemyselne spracovaných potravín, vysoká miera stresu či nedostatok spánku. Ak sa vás nadváha či obezita týka, je nevyhnutné zmeniť životný štýl, ktorého súčasťou môže byť aj optimalizácia leptínu a grelínu v tele.

Hormón leptín a niekoľko zaujímavých faktov

Leptín bol objavený až v roku 1994 pri výskumoch, ktoré sa sústreďovali na štúdium hormónov ovplyvňujúcich vznik nadváhy a obezity. Leptín sa nazýva aj hormónom sýtosti, nakoľko jeho hladina začne klesať vtedy, ak človek drží drastickú diétu, veľa cvičí alebo rýchlo stráca telesný tuk. To znamená, že tento hormón vás upozorní na to, či prijímate dostatok energie, alebo ju treba organizmu dodať. Naopak, grelín, nazývaný hormón hladu, je za túžbou po jedle.

Úrovne hormónov leptín a grelín sú teda ovplyvňované množstvom prijatých kalórií, načasovaním jedla, dĺžkou spánku, pobytom na slnku, stresom či cvičením. Oba tieto hormóny, samozrejme, spolu s ďalšími regulujú metabolizmus, a tým pádom aj chuť do jedla a hmotnosť.

Ak sú hladiny týchto hormónov nejakým spôsobom narušené, človek neje vtedy, keď je hladný. Takisto nedokáže prestať, keď je sýty. To vedie aj k nadváhe a obezite.



Zdroj: pixabay.com

Hladinu leptínu i grelínu môže optimalizovať leptínová diéta i prerušovaný pôst

Ak ste sa už v minulosti pokúšali veľakrát schudnúť a nevyšlo vám to, skúste sa tentokrát vyhnúť drastickým diétam, ktoré sľubujú zázračné výsledky. Naopak, stavte radšej na pomalé a postupné zmeny v životnom štýle. Aké máte možnosti?

Ešte ste nepočuli o leptínovej diéte? Je najvyšší čas sa s ňou zoznámiť. Ak chcete optimalizovať hladiny leptínu a grelínu, sústreďte sa na príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny. Podľa odporúčaní odborníkov by mal dospelý človek denne prijať 25 až 30 g vlákniny. Naopak, vyhýbajte sa vysoko priemyselne spracovaným potravinám, ako sú sladkosti, koláčiky, biele pečivo, sladené nápoje, pizza, čipsy, vyprážané pokrmy a tak ďalej.



Zdroj: pixabay.com

Okrem toho môžu byť v tomto smere nápomocné rôzne druhy prerušovaného pôstu. tým najbežnejším je model 16/8. To znamená, že 16 hodín hladujete a počas tých ôsmich si doprajete pokrmy, ideálne zdravé, pestré a vyvážené. Raz za týždeň alebo dva si pokojne doprajte tzv. cheat day, teda deň keď si doprajete viac kalórií aj v podobe tých nezdravých.

Pri dosahovaní cieľa, ktorým je ideálna hmotnosť a pevné zdravie, pomôže aj pravidelné cvičenie a schopnosť zvládať stres, pretože veľa ľudí je veľa práve zo stresu.

Mirka