Esenciálne oleje, ktoré pomôžu pri prechladnutí

Esenciálne oleje, ktoré pomôžu pri prechladnutí

Počas chladných dní sa častejšie pasujeme s nádchou, kašľom, bolesťou hrdla, zvýšenou teplotou či nepríjemnou chrípkou. Ako si s nimi poradiť pomocou esenciálnych olejov?

Tymian

Tymianový olej je výborným bojovníkom proti prechladnutiu, ktoré neraz vzniká ako dôsledok oslabeného imunitného systému, nedostatku spánku či stresu. Tymianový olej má schopnosť poradiť si s infekciami, napomáha telu zbavovať sa toxínov, upokojuje a tiež pomáha so spánkom. Vďaka zložkám, ako je karyofylén či gáfén, má antiseptické účinky, čiže si poradí aj s baktériami v dýchacom systéme.  Zriedený ho možno aplikovať na hrudník či krk, užiť ho vnútorne alebo 5 – 7 kvapiek nakvapkať do vody, poprípade aromalampy, a zhlboka dýchať.

Zázvor

Zázvor je známy svojimi antiseptickými vlastnosťami, čiže schopnosťami bojovať proti infekciám spôsobeným baktériami či inými mikroorganizmami. Podľa štúdií má aj protiplesňové účinky. Zázvorový esenciálny olej je nenahraditeľným pomocníkom pri prechladnutí, kašli, chrípke a dokonca aj astme. Výborný je aj na zmiernenie bolesti svalov a hlavy. Zázvorový olej možno jednoducho a účinne použiť tak, že si ho dvakrát denne pridáte do zeleného čaju a to v množstve jednej kvapky.

Oregano

Pokiaľ chcete zostať zdravý počas chrípkovej epidémie, môžete dať šancu oreganovému oleju, ktorý disponuje okrem iného aj silnými antivírusovými vlastnosťami. Olej však pomôže aj pri samotnej chrípke, pretože je jedným z najvýznamnejších prírodných antibiotík. Kvalitný oreganový olej sa zväčša užíva po 1 – 2 kvapkách, ktoré sa pridávajú do vody.

Eukalyptus

Eukalyptus je jedným z najlepších bojovníkov proti kašľu – podporuje vykašliavanie a napomáha z tela odstrániť nežiaduce toxíny a mikroorganizmy. Okrem toho rozširuje krvné cievy, čo pomáha predchádzať nepríjemnému lapaniu po dychu. Uprieť mu nemožno ani antimikrobiálne účinky. Ako olej použiť? Zriedený ho možno aplikovať na hrudník či krk v množstve 1 – 2 kvapky. Výborné účinky má vtedy, keď sa dá do aromalampy či zvlhčovača vzduchu pred spaním v množstve cca  5 kvapiek.

Rozmarín

Zmierniť nepríjemný kašeľ môže pomôcť aj rozmarín a to aj u ľudí trpiacich astmou. Okrem toho je výborný na posilnenie imunitného systému, nakoľko má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Podľa izraelských vedcov sprej, ktorý obsahoval eukalyptus, mätu, oregano a rozmarín zlepšil príznaky ochorení horných dýchacích ciest u 26 účastníkov. Účastníci vdychovali olej päťkrát denne počas troch dní a hlásili zlepšenie svojho stavu, konkrétne zmiernenie kašľa, bolesti hrdla a chrapotu. Rozmarínový olej môžete dať do zvlhčovača vzduchu alebo zmiešať s kokosovým olejom a natrieť na hruď.

Mirka