SENIORI, POZOR! ŽIVOTNÉ ÚSPORY OCHRÁNITE IBA INVESTOVANÍM

Inflácia láme historické rekordy a okrem bežných nákupov či chodu domácnosti dostávajú zabrať aj životné úspory. Peniaze penzistov sú na straty ešte náchylnejšie, rozpočtom totiž zamáva každé chýbajúce euro. Marek Fides, odborník na osobné financie zo spoločnosti PARTNERS GROUP SK, radí, čo robiť, aby seniori zbytočne neprichádzali o našetrené peniaze. Hodnotu úspor dokáže v týchto ťažkých finančných časoch ochrániť len správne nastavená investičná stratégia.
   
Najväčšou túžbou až pre tri štvrtiny Slovákov je dobrý dôchodok a možnosť užiť si ho. Toto zistenie priniesol prieskum agentúry Focus pre Nadáciu PARTNERS ešte v roku 2019. V tom čase takmer polovica respondentov sa chcela na dôchodku venovať vnúčatám a rodine, viac než tretina svojim záľubám a pre 27 % bolo snom starať sa o dom a záhradku či cestovať a spoznávať svet. To všetko je však závislé od úspor na penziu, kde platí, čím skôr začnete, tým lepšie sa zabezpečíte. Podľa Mareka Fidesa, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, je na dôchodok dostatočne finančne pripravený ten, kto si dokáže z dôchodku pokryť fixné náklady. Dnes, v časoch extrémneho zdražovania, je udržať si životnú úroveň pre mnohých dôchodcov finančná nočná mora. Nielenže rastú ceny potravín, náklady na bývanie a dopravu, ale stenčujú sa aj životné úspory na sporiacich účtoch, ktoré páli rekordná inflácia. Ak nasporené peniaze nechajú seniori ležať na bežných účtoch dlhodobo, stratu hodnoty budú počítať v stovkách eur ročne. 

 

JE INVESTOVANIE AJ PRE SENIOROV?

Odborníci sa zhodujú, že zaradiť by ho do rozumného nastavenia rozpočtov mala každá jedna domácnosť. Seniori by pritom nemali byť výnimkou. „Cieľom pri investovaní nie je rozprávkové zbohatnutie, ako sa mnohí domnievajú, ale práve ochrana majetku. Dôchodcovia teda musia investovať, aby neprichádzali o svoje peniaze,“ zdôrazňuje Marek Fides. Peniaze v dôsledku rastúcej inflácie strácajú svoju kúpnu silu a práve strata hodnoty životných úspor je kritickým momentom. „Napríklad pri 10 % ročnej inflácii klesne kúpna sila každých 1 000 eur o 100 eur za rok. Je to, ako keby namiesto tisícky mal človek na účte iba 900 eur,“ dopĺňa odborník. Medziročná miera inflácie za júl pritom dosiahla podľa Štatistického úradu SR hodnotu až 13,6 %. „Ak si seniori strážia svoje úspory na bežnom, sporiacom účte alebo na termínovanom vklade, peniaze nie sú proti tejto hrozbe dostatočne chránené. Úročenie sa ani len nepribližuje výške inflácie. Preto treba hľadať také investičné nástroje, ktoré pomôžu znížiť dosahy inflácie na hodnotu peňazí a pomôžu seniorom úspory dlhodobo zhodnotiť,“ vysvetľuje.

AKO OCHRÁNIŤ ÚSPORY

„V minulosti ľudia nemali také možnosti investovať peniaze, preto veľa aktuálnych dôchodcov nemá náhradu mzdy vo výške 100 % k ich platu pred dôchodkom. Často sú odkázaní na pomoc svojich blízkych alebo minimálne na znížený štandard na dôchodku,“ tvrdí Marek Fides. Na zabezpečenie pokojnej penzie je teda potrebné držať sa počas aktívneho života ideálnych finančných mier, kde 10 % z príjmov smerujeme do rezerv, 20 % na zabezpečenie a dlhodobé aktíva, 30 % do úverov a 40 % si necháme na spotrebu. „Ak sme dodržali tieto rady, zabezpečili sme si 100 % náhrady mzdy na dôchodku. Následne na dôchodku by sme mali rozdeliť svoje financie na tretiny, kde odporúča rozloženie investície po 30 % do peňažných a dlhopisových podielových fondov, akciových podielových fondov a realitných nehnuteľností, resp. do podielových fondov naviazaných na reality. A zvyšných 10 % použiť na príležitostné investície s nadpriemerným výnosom,“ dodáva.

KEĎ JE PENZISTA INVESTOROM

Základné pravidlá a zásady investovania sú rovnaké pre každú vekovú kategóriu. „Určite odporúčam poradiť sa s odborníkom pri investovaní. Pomôžu stanoviť cieľ investície, dostupnosť peňazí v čase a aj rizikový profil dôchodcu,“ odporúča Marek Fides. Pri dôchodcoch by dal dôraz na plán vyplácania, čiže čas dostupnosti peňazí každý rok v podobe dividendy alebo ukončeného cyklu investície, keďže jeho príjem alebo časť príjmu je práve z týchto investícií. Cieľ investovania môže byť rôzny. „Aj ja mám klientov dôchodcov a ich ciele sú štandardne žiť dôstojný život na dôchodku z výnosov týchto investícií a následne, aby ich zdedili deti alebo vnúčatá,“ uviedol odborník na financie.

V prípade, že dôchodcovi jeho príjem nepostačuje na vykrytie výdavkov, môže si k penzii privyrábať, ak mu to jeho zdravotný stav a kondícia umožňujú. Okrem finančného prilepšenia bude v kontakte s ľuďmi a nestratí svoje zručnosti. Riešením je aj preskúmať, či sú všetky finančné výdavky nevyhnutné. Usporiť je možné pri optimalizovaní pravidelných výdavkov spojených s bývaním, so službami mobilného operátora a podobne.

AKO PENIAZE V DÔSLEDKU INFLÁCIE STRÁCAJÚ HODNOTU

Modelový príklad:
Na sporiacom účte držíte 5 000 € počas 5 rokov pri priemernej výške inflácie 5,0 %.
Hodnota vašich úspor bude vplyvom inflácie: 3 868,90 €
Strata: 1 131,10 €

Ak by ste peniaze investovali, môžete dosiahnuť tieto formy zhodnotenia:
V dynamickej investícii: 7 012,76 €
V zmiešanej investícii: 6 381,41 €
V konzervatívnej investícii: 5 796,37 €
Ak by peniaze boli na termínovanom účte: 5 025,05 €


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi, marketingový manažér, 0904 755 149, robert.varsanyi@partnersgroup.sk.  

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.

 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/star%C3%BDch-%C4%BEud%C3%AD-p%C3%A1r-spolu-pripojen%C3%BD-616718/