Montované haly: Kde všade nájdeme ich využitie?

Uvažujete nad výstavbou montovanej haly? Montované haly majú široké využitie v priemysle, v logistike či rôznych výrobniach. Sú ľahké, rýchlo sa zmontujú a dokážu sa plne prispôsobiť požiadavkám klienta vďaka rôznorodosti materiálov, ktoré sú k dispozícii. Montovaná hala tak môže byť postavená na mieru presne pre konkrétny priemyselný segment.

Čo sú montované haly

Montované haly sú priemyselné alebo prevádzkové priestory, ktoré sú potrebné na skladovanie tovaru, či na výrobu. Vďaka flexibilným konštrukčným riešeniam nájdu montované haly uplatnenie v mnohých odvetviach. Montované haly sa môžu využiť ako:

    • chladiarenské priestory
    • skladové alebo logistické haly
    • poľnohospodárske budovy
    • športové haly
    • autodielne

Práve vďaka širokej variabilite montovaných hál sa dokážu tieto stavby prispôsobiť akejkoľvek požiadavke a spĺňať pritom náročné technologické či hygienické štandardy.

Pri každej montovanej hale je dôležité si ujasniť, z akých materiálov má byť postavená, podľa účelu, na ktorý bude slúžiť.

Stenový plášť

Moderným riešením vytvorenia stenového plášťa montovanej haly, je použitie sendvičových panelov. Tieto sú vyrobené z expandovaného polyuretánu a poskytujú dobré izolačné vlastnosti, takže nedochádza k tepelným stratám cez stenový plášť.

PUR panely majú vonkajšie kovové oplášťovanie, ktoré môže byť tvarované - rebrované alebo vlnité - či hladké. Stenový plášť tak možno variabilne vytvoriť buď zvislo alebo vodorovne a spoje medzi panelmi možno skryť, takže sú neviditeľné.

Steny zo sendvičových PUR panelov je možné použiť nielen na vonkajší plášť haly, ale aj na vnútorné priečky. Stenové PUR panely môžu mať variabilnú hrúbku podľa kritérií cca od 40 do 120 milimetrov.

Strešný plášť

Strešné PUR panely môžu svojím vzhľadom imitovať trapézovú krytinu, alebo strechu zo strešných tašiek a tak vzhľadom zapadnú do okolitej výstavby. Pri výstavbe strešného plášťa je možné zakomponovať do strechy presvetľovacie panely či svetlíky a prispôsobiť tak vzhľad a svetelnosť na mieru.

Oceľová samonosná konštrukcia

Pri výstavbe montovanej haly je dôležité aby bola správne vypočítaná a navrhnutá oceľová konštrukcia, ktorá bude tvoriť “kostru” vašej montovanej haly. Preto je potrebné už pri návrhu montovanej haly spraviť obhliadku terénu, kde bude montovaná hala stáť a tieto podmienky zohľadniť pri výrobe oceľovej konštrukcie haly. Montáž oceľovej konštrukcie sa zvyčajne vykonáva priamo na mieste z vopred pripravených oceľových dielcov.

Montované haly na mieru

Pri výstavbe montovaných hál je potrebné mať vypracovaný projekt, určenú technológiu stavby aj použité materiály. Na výstavbu montovanej haly potrebujete taktiež stavebné povolenie. S projektovaním aj s realizáciou sa obráťte na odbornú firmu, ktorá sa špecializuje na montované haly. Aj keď sú montované haly podobné, každá jedna stavba je unikátna, preto je potrebné všetky detaily prispôsobiť na mieru.