Jazykové kurzy: história jazykov a prečo sa ich oplatí študovať

Jazykové kurzy: história jazykov a prečo sa ich oplatí študovať

Najpoužívanejším jazykom sveta v úradnom a obchodnom styku je angličtina. Dorozumieť sa týmto jazykom je dnes už takmer samozrejmosťou. Existujú však aj iné jazyky s bohatou históriou a potenciálom na praktické využitie napr. v biznise.

Počas života sa človek dokáže naučiť viacero jazykov, keďže potenciál nášho mozgu je nesmierne veľký. Samozrejme, ideálne je začať už v detstve a to vo veľkej miere závisí od rodičov detí. Veľa detí na Slovensku je dnes už bilingválnych – teda rozprávajú v dvoch, ak nie dokonca vo viacerých jazykoch. V dospelosti sa už jazyky učia vo všeobecnosti ťažšie. Závisí to tiež na tom, aký máme na jazyky talent.

Anglický jazyk

Anglický jazyk začína byť medzi našimi mladými ľuďmi druhým najpoužívanejším jazykom a mnohí s ním nemajú žiadny problém pri využívaní v bežnej praxi. Základ spočíva v tom, že angličtina je tiež povinným jazykom na školách. A je taktiež najžiadanejším jazykom. Na zahraničných školách je možné študovať okrem domáceho v anglickom jazyku. Používa sa tiež v obchodnom styku na dorozumievanie sa a preto sa v nej chcú mnohí ľudia zdokonaliť.

Angličtina patrí k západogermánskym jazykom a vyvinula sa z pôvodných dialektov germánskych osadníkov, ktorí prišli z rôznych častí územia dnešného Holandska a Nemecka do Británie. Vyvinula sa teda v Británii a prešla naozaj turbulentným vývojom. Pôvodná stará angličtina sa časom pozmenila pôsobením nórčiny a latinčiny, ktorú prinieslo kresťanstvo a znamenala tiež prílev nových slovíčok. V 16. storočí, v dobe Williama Shakespeara, už bolo jazyk možné rozpoznať ako jej súčasnú “modernú” verziu.

Dnes má postavenie dorozumievacieho jazyka v mnohých častiach sveta. A to aj vďaka ústrednému vplyvu Spojeného kráľovstva a Spojených štátov. Angličtina má bohatú slovnú zásobu a dokáže neustále prijímať nové slová, technické termíny či dokonca celé frázy. Na jej formovanie má veľký vplyv stúpajúci počet anglicky hovoriacich ľudí po celom svete. Angličtina je oficiálnym jazykom v USA, Veľkej Británii, Austrálii, Indii a až v 24 afrických štátoch. Stará angličtina mala oveľa bližšie k dnešnej nemčine.

Nemecký jazyk

Nemčina je západogermánsky jazyk, ktorým hovorí približne 190 miliónov ľudí na celom svete. V Európe je druhým najrozšírenejším jazykom – hneď po ruštine. Patrí tiež medzi 10 najpoužívanejších jazykov sveta. Zvláštnosťou nemčiny je to, že podstatné mená sa píšu veľkými začiatočnými písmenami.
Ovládať nemecký jazyk môže byť vhodné práve z hľadiska našej geografickej pozície. Znalosťou nemčiny sa môžete stať zaujímavým pre zamestnávateľa riadiaceho globálne obchodné reťazce a taktiež pre nemecké firmy, ktoré podnikajú v našej krajine.

Nemčina je druhým najvýznamnejším jazykom vedy. Znalosť nemčiny vám výrazne pomôže zlepšiť prístup k informáciám – Nemci sú na 6. mieste vo vydávaní kníh spomedzi všetkých krajín sveta. Nemčina je známa veľkým počtom nárečí, hovorí sa ňou v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Luxembursku, ale napríklad aj v severnom Taliansku.

Germánske jazyky, vrátane angličtiny, majú veľa nepravidelných slovies. Ide totiž o tzv. “analytické jazyky” – zmysel vety udáva pozícia slov vo vete, nie prípony a predpony pri syntetických jazykoch.
Každý cudzí jazyk má svoje špecifiká, ktoré nám môžu robiť problém pri učení, alebo sú pre nás ťažšie z pohľadu gramatiky či výslovnosti. Vo všeobecnosti by sa nám ľahšie mali učiť románske jazyky, nakoľko majú voľnejší slovosled vo vetách. Medzi ne patrí napríklad práve  španielčina.

Španielsky jazyk

Španielčinu ako materinský jazyk používa vo svete okolo pol milióna ľudí. Je hlavným úradným jazykom Španielska a prevažnej časti Latinskej Ameriky. V mnohých krajinách však žije veľká časť španielsky hovoriacich obyvateľov. Pribúda tiež počet španielsky hovoriacich prisťahovalcov v Austrálii.

V Spojených štátoch má rovnoprávne postavenie s angličtinou, v Portoriku a Novom Mexiku je dokonca úradným jazykom. V Španielskom kráľovstve sa španielčina nazýva kastílčinou a mali by ju ovládať všetci obyvatelia.
Španielčina má viacero variant a odtieňov. Latinskomerická španielčina sa odlišuje v slovíčkach (údajne až 30% slov je odlišných) a tiež v prízvuku. Z roka na rok sa španielčina stáva populárnejším jazykom, predovšetkým u mladých ľudí, ktorí sa ju učia ako cudzí jazyk.

Vyberajú si ju pre jej zvučnosť a temperament, v komunikácii poskytuje voľnosť a dobre sa v nej vyjadrujú emócie. Španielčina tiež pozná pôvod veľkého množstva cudzích alebo anglických slov, ktoré boli prebraté z latinčiny, čím sa  nám otvára nový svet lingvistiky.

Väčšina ľudí potvrdzuje, že sa učí ľahko a pomerne rýchlo sa v nej dá zdokonaliť. Aj ten, kto nevie anglicky, by so španielčinou mohol pokojne precestovať Spojené štáty americké bez obáv z jazykových bariér.

Jazykové kurzy v Bratislave

Znalosť každého ďalšieho cudzieho jazyka je pre vás bod navyše. Okrem toho, že získate prístup k mnohým novým informáciám, zvýši vám to tiež šance zamestnať sa na zaujímavých pozíciách. Inú úroveň si vyžaduje jazyk používaný v obchodnej sfére a inú v oblasti bežnej komunikácie. S tým vám dokážu pomôcť jazykové kurzy zamerané presne na vaše ciele.

Netreba sa báť. Aj na Slovensku napríklad nie je problém nájsť kvalitné kurzy španielčiny v Bratislave či iných mestách – hoci momentálne sa najväčšej popularite tešia kurzy nemčiny Kurzy ponúkané jazykovými školami vám pomôžu získať komunikačné schopnosti, osvojiť si gramatiku a slovné zvraty.
Najvýhodnejšou sa ukazuje priama konverzačná metóda zameraná na rozprávanie – počas nej dokáže lektor simulovať reálne cudzojazyčné prostredie a rodný jazyk študenta sa využíva len minimálne, čím sa zabezpečí rýchle napredovanie.