Havarijné poistenie nie je povinné. Oplatí sa vôbec vodičom?

Havarijné poistenie, na rozdiel od povinného ručenia, nie je povinné. Napriek tomu sú prípady, kedy sa vám mať toto poistné krytie veľmi oplatí. Z povinného ručenia totiž vaša poisťovňa zaplatí škodu, ktorú pri dopravnej nehode na verejnej komunikácii spôsobíte druhým. O vlastné škody sa nepostará - od toho je tu práve havarijné poistenie. Aké vozidlo sa oplatí poistiť?

Havarijné poistenie má na Slovensku uzavreté zhruba tretina vodičov. Zvyšok zrejme považuje toto dobrovoľné poistenie za zbytočné a drahé, obzvlášť keď jazdí ojazdeným autom. Nech už ale bolo vaše auto nové a stálo milión, alebo bolo z bazaru za sto tisíc, stratu alebo poškodenie vozidla vždy výrazne pocítite, finančne aj pre obmedzenie vášho každodenného fungovania a komfortu. Lepšie je teda zabezpečiť sa proti prípadnému riziku. Z policajných štatistík totiž vyplýva, že odcudzenie vozidla spravidla najviac postihuje tých, ktorí vlastnia staršie ojazdený automobil. Percentuálna objasnenosť krádeží áut na Slovensku pritom nie je nijako závratná - pohybuje sa okolo 20%. Laicky povedané, šanca na znovustretnutie sa s vaším vozidlom je po krádeži mizivá. Ojazdené autá väčšinou krátko po odcudzení skončia rozobraté na auto diely, zatiaľ čo nové rýchlo zmizne za hranicami.

Čo všetko kryje tzv. havarijko?

Havarijné poistenie kryje škody na vašom vozidle. Medzi poistné udalosti kryté poistením patria škody spôsobené haváriou, odcudzením, živelnými katastrofami, vandalizmom, pádom predmetu alebo stretom s divou zverou. Živelné katastrofy obsahujú poistenie proti škodám spôsobeným požiarom, povodní, krupobitím alebo pádom stromu vo víchrici.

Havarijné poistenie si môžete dohodnúť v rôznych variantoch. Varianta, ktorá kryje všetky poistiteľné riziká, sa v poisťovací žargóne nazýva \"all risk\". Avšak väčšina poisťovní ponúka havarijné poistenie v rôznych balíčkoch alebo si môžete poskladať vlastné poistenie z rizík, proti ktorým sa môžete poistiť.

Poistenie dohodnuté z pohodlia domova

Aj havarijné poistenie si môžete dohodnúť z pohodlia domova napríklad cez službu Klik.sk, bez toho aby ste museli niekam chodiť. Všetky dokumenty dostanete ihneď e-mailom. Zmluvu nemusíte podpisovať - ​​akceptujete ju automaticky tým, že ju zaplatíte. Uzatvorenie zmluvy na diaľku je upravené občianskym zákonníkom a je to úplne bezpečné. Táto forma sa volá uzatvorenie zmluvy na diaľku a upravuje ju občiansky zákonník. Ak vám zmluva už nevyhovuje, nemusíte nič vypovedať ani nikam volať. Zmluva vzniká zaplatením, a pokiaľ ju nezaplatíte, žiadna zmluva ani nevznikne.

Ak poisťujete staršie vozidlo, bude po vás poisťovňa požadovať doloženie stavu vozidla v okamihu dohodnutia. Spôsoby sa líšia podľa poisťovní. U niektorých poisťovní stačí, zaslanie fotografie vozidla, u iných poisťovní sa musíte dostaviť na bezplatnú prehliadku vozidla, ktorá trvá zhruba 15 minút. Prehliadku za sás hradí poisťovňa.

Pri novom vozidle musíte doložiť dokumentáciu vzťahujúcu sa k nákupu vozidla. Opäť podmienky sa líšia podľa poisťovne, ale v tomto prípade na žiadnu prehliadku nemusíte.