Ako znížiť náklady vo firme vďaka adiabatickému chladeniu?

Chladenie ako také, je častým problémom nie len vo výrobe, ale aj v reštauráciách či domácnostiach. Väčšina prevádzok a ľudí automaticky siaha po najrozšírenejších chladiacich systémoch, a to klimatizačných jednotkách. Tie však nebývajú pre firmy tými najvýhodnejšími. Prinášame vám preto článok, ktorý odkrýva nový spôsob chladenia.

Čo je adiabatické chladenie?

Adiabatické chladenie funguje na princípe rozstrekovania mikrónových častíc vody, ktoré sú 10-krát menšie ako priemer vlasu. Rozprašovaná voda na seba viaže okolité teplo a v momente sa odparuje. Trysky na adiabatických systémoch vytvoria okolo seba „hmlu“, vďaka čomu mikrónové kvapky vody dokážu ochladiť priestor za rýchly čas. Ide o metódu bleskového odparovania vody, pričom vodná para dokáže znížiť teplotu o 5-8°C bez toho, aby bolo potrebné využiť chemikálie a iné zdraviu škodlivé látky. V porovnaní s klimatizáciou systémy využívajúce adiabatické chladenie nevysušujú vzduch, pretože klimatizácie v podstate fúkajú suchý vzduch určitej teploty. Adiabatické chladenie má teda výhodu v tom, že vzduch nielen ochladí, ale zároveň aj zvlhčí na prirodzené hodnoty. Vďaka tomu sa znižuje prašnosť, zvyšuje sa efektivita práce a udržuje sa zdravé pracovné prostredie pre zamestnancov a stroje bez toho, aby v miestnosti bolo mokro.

Ako adiabatické chladenie pomôže znížiť náklady vo firme?

Chladiaci a zároveň zvlhčovací systém vám pomôže ochrániť to najdôležitejšie – vašich pracovníkov a stroje. Ich chorobnosť, resp. miera poškodenia strojov klesá, čo znamená, že sa vyrába viac.

Jedným z najsilnejších argumentov pre vedenie firiem je najmä úspora nákladov a rýchla ekonomická návratnosť tohto typu riešenia. Napr. ROI inštalácie technologického riešenia od firmy Sanfog sa zvyčajne pohybuje medzi 18 a 48 mesiacmi, pri výraznej investícii 30.000 € sa návratnosť investície pohybuje na úrovni vynikajúcich 18 mesiacov. Navyše sa počas využívania systému znižujú prevádzkové náklady. Ak sa teda pýtate ako znížiť náklady vo firme, adiabatické chladenie môže byť jedným zo spôsobov.

Adiabatické chladenie je typom chladenia, ktoré je šetrnejšie k ľuďom, strojom i firemným nákladom. Pri výbere typu chladenia vo vašej firme by ste ho určite mali zvážiť.