Ako skrotiť výdavky za tlač?

Výdavky za tlač patria k významným, ale veľakrát skrytým a zanedbávaným položkám v rozpočte každej firmy. Na rozdiel od nájmu totiž nejde o pevne danú čiastku, ktorá sa platí v pravidelných intervaloch, a preto nad nákupom tonerov a servisom tlačiarní nie je tak jednoduchý dohľad.

A platí to aj pre spotrebu - takmer polovica tlačových úkonov v kanceláriách prebieha bez schválenia nadriadenými. Takže nie je divu, že v niektorých firmách peniaze miznú v pomyselnej čiernej diere. Prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu výdavky za tlač skrotiť.

1 Zastarané kopírky

V minulosti sa bez poriadnej kopírky neobišla žiadna kancelária. V súčasnosti ale väčšina firiem od používania veľkých kopírok upúšťa a nahrádza ich menšími multifunkčnými zariadeniami. Technológia pokročila natoľko, že aj menšie (a o poznanie lacnejšie) tlačiarne sú schopné plne nahradiť robustné kopírovacie zariadenia - to sa týka rýchlosti aj kvality tlače. Ak navyše zvolíte aj správnu značku tonerov, môžete mesačne ušetriť desiatky eur.

2 Vysoké účty za elektrinu kvôli nenásytným tlačiarňam

Skontrolujte, či na sebe všetky vaše tlačiarne majú nálepku "Energy Star", ktorá označuje energeticky (a tým pádom aj ekologicky a ekonomicky) šetrné zariadenia. Spotreba energie je pri laserových tlačiarniach obzvlášť vysoká, a to aj pri pohotovostnom režime "stand by". Preto pri zaobstaraní novej laserovej tlačiarne dávajte pozor aj na jej energetickú náročnosť.

3 Tonery, tonery, tonery

Výmene náplne sa žiadny majiteľ tlačiarne nevyhne, práve preto je ale ich výber úplne zásadný. Značkoví výrobcovia tlačiarní spravidla odporúčajú používať len originálne tonery vlastnej produkcie (to znamená napríklad tonery Canon do tlačiarní značky Canon). Je to samozrejme stávka na istotu, na druhú stranu ale často až tretinu ceny týchto tonerov tvorí logo značky.

Ak za logo platiť nechcete, môžete zvoliť alternatívny toner. Buďte však opatrní, pochybné bezmennej alternatívne tonery totiž môžu v lepšom prípade tlačiť nekvalitne, v tom horšom nenávratne poškodia vašu tlačiareň.

Ak chcete mať istotu kvalitnej tlače a zároveň šetriť náklady na tlač, siahnite po značkových alternatívnych toneroch, na ktoré získate doživotnú záruku.

4 Nastavte pravidlá

Ďalším dôležitým krokom je nastavenie jasných a dôsledne vyžadovaných pravidiel ohľadom tlačenia v kancelárii, prípadne maximálna digitalizácia všetkých dokumentov, ktoré k práci potrebujete.