Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania?

Trápi vás už dlhšiu dobu, že máte vodičský preukaz, a predsa nešoférujete? Bojíte sa a chcete strach prekonať? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré fungujú.

Na začiatku je vždy rozhodnutie

Ak máte vodičské oprávnenie, nešoférujete a ste s tým vnútorne v pohode, je to v poriadku. V prípade, že by ste chceli, no máte strach, dôležité je rozhodnúť sa. Každý z nás bojuje so svojimi vnútornými „démonmi“ v podobe strachu. Najmä u žien je rozšírený ten z vedenia motorového vozidla. Dôležité je uvedomiť si, že strachu sa zbavíte len tak, že ho prekonáte. Bez toho, aby ste mu čelili zoči-voči nepominie a bude vás prenasledovať ďalej.

Predstavy sú vždy horšie ako realita

Máte vo svojej mysli hororové scenáre, ako niekoho zrazíte či nabúrate na rovnej ceste? Myšlienky sú iba myšlienkami. Nedovoľte, aby vás brzdili. Keď vás prepadnú najbližšie, pripomeňte si, že 99,9 percenta vecí, ktorých sa bojíme, sa nikdy nestanú. Predstavy sú vždy neporovnateľne horšie ako realita.

Snažte sa to brať s nadhľadom

Desíte sa toho, že vám auto „zdochne“ na frekventovanej križovatke a vám sa nepodarí ani na druhýkrát rozbehnúť? Berte to s nadhľadom. Každý raz začínal. Pamätám si na historku kamarátky, ktorá zostala stáť pred kruhovým objazdom a za ňou sa tvorila kolóna. Šofér z auta za ňou vystúpil a ponúkol sa, že jej pomôže :). Dnes jazdí bez problémov dlhé trasy, pretože sa nevzdala a týmto príbehom dodáva odvahu tým, ktorí sa boja začať.

Dajte si kondičné jazdy

Možno vás budú blízki odhovárať, že kondičné jazdy sú vyhodené peniaze. Opak je pravdou. Už keď sa budete objednávať, povedzte, že si prajete toho najprísnejšieho inštruktora. Dobrý inštruktor vám povie, ako vidí vaše schopnosti on. Ak máte šoférovanie „v génoch“, už tri kondičné jazdy môžu byť dostatočné na to, aby ste šli na cestu sami.

Choďte s niekým, komu veríte

Niekto sa najlepšie naučí jazdiť, keď skúša na ceste sám. Inému vyhovuje, keď má pri sebe niekoho  pokojného a skúseného. Dobrý spolujazdec vás upozorní, keď niečo nebude úplne v poriadku, ale zároveň vám nebude do šoférovania neprimerane zasahovať.

Vyberajte si menej frekventované cesty

Samozrejme, nikto vám nebráni vhupnúť rovno do dopravnej špičky. Týmto spôsobom sa veľa naučíte. Ak si neveríte, choďte na to pomaly. Vyberte si jednu menej frekventovanú trasu a absolvujte ju niekoľkokrát za sebou, vrátane parkovania. Potom si môžete postupne pridávať.

Neprestávajte

Pripravte sa na to, že nie všetko bude prvé razy na 100 percent. Tak to nebude nikdy. Všimnite si skúsených šoférov. Aj tým sa stane, že nedajú prednosť z pravej strany, nevšimnú si dôležitú dopravnú značku alebo obchádzajú prekážku na ceste tak, že sa vyhnú zrážke o milimetre. Snažte sa najviac, ako viete a dôverujte sebe i životu. Keď sa medveď naučí v cirkuse bicyklovať, vy sa naučíte šoférovať.

Mirka 
Autor fotografie:https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/auto-vozidlo-smer-rozmazanie-13861/