Ktoré jedlá vášmu psíkovi škodia?

To, čo je dobré pre nás, môže nášmu štvornohému priateľovi uškodiť. Preto by sme mali v niektorých prípadoch odolať prosiacemu pohľadu svojho miláčika a jedlo, ktoré jeme my, mu jednoducho pre jeho dobro odoprieť. 

Ktoré pokrmy sú pre psíka nebezpečné?

1. Jedlá s obsahom xylitolu

Xylitol je brezový cukor. Aktuálne je veľmi populárnou a zdravšou náhradou rafinovaného cukru. Čo sa však týka nášho psieho miláčika, dobroty s obsahom tohto sladidla by sme mu dávať nemali. Xylitol môže vo väčších množstvách vyvolať u psíka zvracanie, letargiu i problémy s koordináciou.

2. Alkohol

Pre psíka je aj malé množstvo alkoholu nebezpečné. Má nepriaznivý vplyv na jeho mozog i pečeň. Takže experimentovanie s tým, že psíkovi dáte trochu piva či vína, sa jednoducho nevypláca.

3. Cesnak a cibuľa

Cesnak a cibuľa sú obľúbenými dochucovacími prostriedkami v mnohých jedlách. Avšak pre psíka sú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť anémiu, ale aj prejavy otravy, ako napríklad zvracanie, dýchacie ťažkosti a podobne.

4. Kofeín

Kofeín je bohato zastúpený v káve, čaji, ale aj v energetických nápojoch, čokoláde či kakau. Kofeín môže u psíka vyvolať zrýchlenie dýchania a nepokoj.

5. Surové mäso a ryby

Psíkovi vždy dávajte tepelne upravené mäso. Surové mäso, vajíčka a ryby môžu byť zdrojom baktérií, ktoré spôsobia otravu alebo obsahovať parazity, s ktorými bude potom musieť váš psík bojovať.

6. Zmrzlina

Možno máte počas horúcich letných dní nutkanie dať svojmu psíkovi trošku zmrzliny. Ak mu chcete naozaj dobre, radšej to nerobte. V jeho zvieracom telíčku môže spôsobiť tráviace ťažkosti i potravinové alergie.

7. Broskyne a slivky

Samotné broskyne a slivky nebezpečné nie sú. Rizikom sú však ich semená, teda kôstky. Tie môžu vyvolať črevné ťažkosti a obsahujú zložky, ktoré sú pre psíkov jedovaté.

8. Soľ

Soľ je zastúpená v mnohých potravinách, vo vyššom množstve napríklad v zemiakových lupienkoch. Ak ich svojmu psíkovi radi dávate do papuľky, vedzte, že riskujete nielen dehydratáciu, ale aj tráviace problémy.


-w-

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/pes-mrkva-hranie-tr%C3%A1va-zviera-705694/