Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Ako bezpečne prepravovať autom štvornohého miláčika?

Ak si svoj život neviete predstaviť bez rozkošných domácich miláčikov, tak nasledujúce odporúčania sú adresované aj vám. Určite ste už neraz boli celá rodina odcestovaní a o vášho psíka či mačičku sa musel starať niekto cudzí. Vy ste preňho tí najbližší, a preto sa nebojte vycestovať aj so zvieratkom! Ako na to?

Pes alebo mačka v aute dokáže narobiť veľkú šarapatu. Je to naozaj zásah do bezpečnosti pre všetkých cestujúcich, ale aj ďalších účastníkov premávky. Bezpečnostné opatrenia nie sú vôbec otázkou dĺžky jazdy. Či sa chystáte na kratšiu alebo dlhšiu cestu, o zvieratká musí byť perfektne postarané. Skutočne sa neodporúča absolvovať so zvieratkom veľmi dlhé jazdy.

Prostredie auta, špecifický pohyb, zvuk motora a vibrácie sú pre zvieratá neprirodzené. S niečím takým sa nestretávajú každý deň. Na toto nepohodlie môžu reagovať akokoľvek. Preto ich v žiadnom prípade nenechávajte len tak na sedadle. Ony neobsedia. Začnú vám zasahovať do riadenia, budú chcieť zistiť, s čím všetkým za volantom manipulujete. A vás zato môžu pokutovať...

Nestresujte ani seba, ani zvieratko

Dnes je dostupný naozaj široký sortiment produktov pre bezpečnú prepravu zvierat v aute. Jedným z nich je špeciálny pás do auta. Váš štvornohý miláčik by sa podľa pravidiel cestnej premávky nemal nachádzať na prednom sedadle. Ak mu nevyhovuje batožinový priestor, poslednou možnosťou ostávajú zadné sedadlá. Na to mu však musíte pripnúť bezpečnostný pás. Existuje mnoho variantov, no nikdy mu ho neupínajte na obojok.

Vhodnou bezpečnostnou pomôckou sú aj postroje do auta. Pri výbere prihliadajte na typ postroja (popruhov), pretože sa môžete zmýliť a zakúpiť bežné na venčenie. Do auta potrebujete upravený celokovový popruh, ideálne so systémom háčkovania. Niečo podobné, ako používajú pracovníci vo výškach. Zvieratko je tak fixované, má pevnú a stabilnú oporu. V prípade silného nárazu alebo prudkého brzdenia nemôže ohroziť ani vás, ani seba.

Ak nechcete nechať zvieratko v robustnom prepravnom boxe, stavte na oveľa atraktívnejšie riešenia. Novinkou sú aj špeciálne autosedačky, najmä pre psov. Odporúčajú sa pre menšie a ľahšie plemená. Pre pohodlie by mali byť po bokoch steny autosedačky vypolstrované. Sedačka ho chráni pred nárazmi a dobre sa na ňu zachytáva srsť. Niektoré sú dodávané aj s bezpečnostným postrojom, pri iných treba dokúpiť. To však nič nemení na situácii, že bezpečnosť je v aute prvoradá!     

Tatiana
Autor fotografie:www.pixabay.com