Dovoz auta zo zahraničia – na čo si dať pozor?

Dovoz auta zo zahraničia – na čo si dať pozor?

Uvažujete nad tým, či si kúpiť vozidlo na Slovensku alebo v cudzine? Ak preferujete dovoz auta zo zahraničia, dajte si pozor na niekoľko základných vecí.

Kúpa ojazdeného auta je v súčasnosti mimoriadne populárna. Dovoz auta zo zahraničia vám prinesie niekoľko benefitov. Stav vozidla, výhodný pomer cena – kvalita, široká ponuka či výber auta presne podľa vašich predstáv sú len niektorými z nich.

Ako každá kúpa auta, či už nového alebo ojazdeného, z domu alebo z cudziny, so sebou prináša i niekoľko rizík. Tým sa ale viete jednoducho vyhnúť. Aké pravidlá dodržiavať pri kúpe takéhoto vozidla?


Zdroj: Unsplash

Overte si vozidlo z domu

Ešte pred vycestovaním do zahraničia si preverte spoľahlivosť a lojálnosť predávajúceho. Ušetríte tak nielen čas, ale i peniaze za vycestovanie do zahraničia. Na čo by ste sa mali sústrediť?

Čo sa týka auta, mali by ste skontrolovať VIN číslo, platnosť STK a EK i stočené kilometre. V prípade súkromného predajcu alebo autobazára si zas fyzickú alebo právnickú osobu preverte cez Obchodný register. Za lákavou ponukou sa totiž môže skrývať podvodník.

Aj taká banalita ako profily na sociálnych sieťach o predajcoch často ukážu veľa. Aj tie sa totiž v posledných rokoch stali ukazovateľom dôveryhodnosti značky.

Skontrolujte VIN číslo

Hodnovernosť vašej kúpy prezradí aj samotný inzerát. V každom by totiž malo byť uvedené VIN číslo vozidla. Nezabudnite ani na jeho kontrolu priamo na mieste.

Osobitú pozornosť by ste mali venovať poslednému dvojčísliu. To je najčastejšie zamieňaným pri podvodnom predaji. Podobné totiž neznamená to isté.

Akým spôsobom by malo byť uvedené VIN číslo solídneho predaja zo zahraničia? Inzerát by mal obsahovať fotografiu čísla a takisto ho uvádzať v texte.


Zdroj: Unsplash

Nenáhlite sa s obhliadkou

Obhliadka je dôležitou súčasťou každej kúpy auta. Mechanické poškodenia a opravy škôd si mnohokrát všimnete aj voľným okom. Prezradí ich najmä hrúbka laku, no môžete ich odhaliť aj magnetickou tyčinkou na jej meranie.
Čo všetko si na aute všímať? Praskliny na sklách (najmä na čelnom), škrabance, stopy po kamienkoch (najmä na prednej kapote), koróziu, pneumatiky, ale aj rôzne medzery na dverách či kufri.

Okrem vonkajšej kontroly auta by ste mali venovať pozornosť aj interiéru. Jeho opotrebovanie vám totiž napovie čo-to o veku i množstve najazdených kilometrov.

Vizuál ale nie je jediným parametrom pri kontrole tejto časti auta. Skontrolujte elektroniku, kúrenie, klimatizáciu aj funkčnosť okien a dverí.

Cítite vo vozidle vlhkosť, vidíte stopy po blate alebo iné prvky signalizujúce vytopenie auta? Pýtajte sa majiteľa, prípadne bazár, aj na tieto nedokonalosti.


Zdroj: Unsplash

Požadujte skúšobnú jazdu

Pred kúpou akéhokoľvek auta by si ho mali vyskúšať. Len tak skutočne overíte, či je vhodnou alternatívou práve pre vás. Nehanbite sa, každý overený predajca vám ju umožní.

Ak ste automobilový laik, pravdepodobne nič nezistíte. V tom prípade by ste sa mali obrátiť na skúsených sprostredkovateľov kúpy a predaja ojazdených vozidiel zo zahraničia.

Vyznáte sa aspoň trošku do áut? Pri skúšobnej jazde by ste mali všímať zvuk motora počas naštartovania, jazdy i na voľnobehu.

Spozorovali ste nejaké vibrácie, zvláštny zvuk, zadrhávanie prevodovky, trhanie volantom či ťahanie do strán? Spýtajte sa predajcu na tieto nedokonalosti alebo s kúpou jednoducho počkajte. Nikdy neviete, za rohom nenájdete omnoho kvalitnejšie auto za ešte výhodnejšiu cenu.

 
Zdroj: Unsplash

Preštudujte všetky doklady

VIN číslo nie je jediným údajom, ktorý by ste si pri kúpe akéhokoľvek auta mali overiť. Kupujúci by mal mať vždy možnosť nahliadnuť aj do iných dôležitých dokumentov.

Ďalším dôležitým dokumentom je servisná knižka. Výhodou áut zo zahraničia je ich kvalita a údržba v autorizovaných servisoch. Tento dokument teda pri kúpe jazdeného auta zo zahraničia predstavuje najmenšie riziko. Je známe, že zahraniční majitelia sa o svoje autá príkladne starajú.

Následne by ste sa mali pozorne pozrieť aj na protokoly o vykonaných STK a EK. Za zmienku stojí aj výpis účtov za uskutočnené opravy.

 
Zdroj: Unsplash

Ste laik a toto je vaša prvá kúpa ojazdeného vozidla zo zahraničia? V tom prípade vám radšej odporúčame obrátiť sa na skúsených a spoľahlivých sprostredkovateľov na dovoz áut zo zahraničia. Ak to ale chcete „skúsiť na vlastnú päsť“, tento článok vám v tom rozhodne pomôže.