Anne Riceová: Vlčí dar

Anne Riceová je známa americká autorka fantasy literatúry a jej diela patria medzi najpredávanejšie. Podporuje ju obrovský fanklub a je bestsellerovou stálicou. Príbehy jej kníh boli námetmi nielen filmov – Interview s upírom, Kráľovná prekliatych, Útek do raja – ale aj mnohých muzikálov. Tentoraz ju facinovali desivé a temné mýty o vlkolakoch, ktoré nájdeme vo Vlčom dare.

Čitatelia napäto očakávali vydanie Vlčieho daru, lebo predpokladali, že autorka sa s príbehom pohrá a nenechá kameň na kameni. A nemýlili sa. Päťsto strán dáva autorke dostatok priestoru na obsiahly a spletitý príbeh, často detailne naturalistický až do násilných scén. Riceová vo Vlčom dare výborne buduje atmosféru svojho príbehu, postupne odhaľuje všetky tajomstvá a zápletky – ako v upíroch, aj tu je hlavným motívom autorova premena.

V centre úplne nového sveta – moderného, uhladeného, plného najvyspelejších technických vymožeností – sa odohráva podmanivý príbeh starý ako ľudstvo: zrodenie vlkolaka, prerozprávané a opísané tak, ako to dokáže len Anne Riceová.

Čas – súčasnosť.
Miesto – drsné pobrežie severnej Kalifornie. Útes vysoko nad Tichým oceánom. Obrovské sídlo plné krásnych zákutí a úchvatnej histórie na pozadí lesa mohutných sekvojí.
Mladý novinár pracuje pre San Francisco Observer... Staršia žena ho privíta vo svojom úžasnom rodinnom sídle, o ktorom má on písať článok a ona ho potrebuje súrne predať... Náhodné stretnutie dvoch nepravdepodobných spoločníkov... Idylickú noc náhle ukončí príšerné a nepredstaviteľné násilie, mladíka nevysvetliteľne napadne – a uhryzne – zver, ktorého v tme ani nezazrie... Násilný čin naštartuje hrozivú, no lákavú premenu a mladý muž – extatický a zároveň zhrozený – sa zmieruje s tým, že sa mení a zároveň sa obáva, čo sa z neho stane – čoskoro zakúsi vzrušujúci vlčí dar.
Snaží sa odolávať paradoxnej slasti a radosti z vlčej divokosti a potešenia zo sily a (prekvapivého) apetítu, zamotá sa do čudnej a nebezpečnej záchrany ohrozených ľudí. „Vlčieho muža“ zúfalo naháňajú úrady, médiá aj vedci. Hrozí, že dôkazy DNA odhalia jeho dvojitú identitu... Keď sa ho zmocní nová a hlboká láska, vynárajú sa otázky, ktoré ho ženú hlbšie do neznámeho záhadného sveta: prečo a ako dostal tento dar, aká je jeho skutočná povaha a čo má znamenať tá čudná, ale uspokojujúca túžba po dobre. Je hlboko presvedčený, že takých ako on je možno viac a sledujú ho – sú to akési strážne bytosti, ktoré existujú odjakživa, poznajú staroveké tajomstvá a alchymistické záhady. A pri tom všetkom hľadá spásu pre dušu trápenú novým svetom zvodov a pred ním je náročná, vzrušujúca cesta, aby sa stal naplno vlkom a zároveň človekom.

Vlčí dar je klasickým románom dobra a zla, ale autorka sa zároveň pohrala s rôznorodým zobrazením reality. Nadchla nielen verných fanúšikov, ale získala si aj nových čitateľov.

Pozor súťaž:

Súťažná otázka: "V ktorom vydavateľstve vyšla kniha Vlčí dar?"

Správna odpoveď: TATRAN

Knihy získavajú: Lenka Pavlovová z Bratislavy a Mária Mihaľová z Prešova

Srdečne blahoželáme!