VIETE, AKO BUDOVAŤ A UPEVŇOVAŤ SILNÉ RODINNÉ VZŤAHY?

Vzťahy, to nie sú len zamilované putá a rodinné väzby. Najdôležitejšie sú vzťahy s malými deťmi, ktoré vďaka našej pozornosti a záujmu môžu vyrásť v sebavedomých a samostatných dospelých. Doba, v ktorej žijeme, kvalitným rodinným vzťahom jednoducho neprospieva, potvrdzujú to aj vedci. Ako si teda správne budovať a upevňovať medziľudské vzťahy, najmä tie s deťmi?

Celý rad výskumov potvrdzuje, že v dnešnej dobe ťahajú medziľudské vzťahy za kratší koniec. Napríklad vedci z Oxfordskej a Warwick univerzity pri sledovaní 5-tisíc detí zistili, že v rodine narastá tzv. spoločný čas osamote. Inými slovami ide o dobu strávenú spoločne v domácnosti s rodinou (napríklad počas obedovania), avšak bez vzájomnej interakcie. Od roku 2000 do roku 2015 tento čas narástol až o 43 percent (30 minút), čo predstavuje 136 minút každý deň. Killian Mullan z ESRC centra pre Výskum využitia času na Oxfordskej univerzite uviedol: „Naša analýza zistila, že celkový čas, ktorý deti trávia s rodičmi, sa natiahol, ale ide o čas, keď sú deti a rodičia fyzicky na rovnakom mieste, pričom deti pociťujú, že sú samé.“ V momentoch, kedy by rodičia mali venovať svoju pozornosť ratolestiam a vytvárať im plnohodnotné aktivity, prevláda využívanie moderných technológií – mobilov, notebook a podobne.

Vymyslieť zábavu je úloha rodičov
Ak deťom či tínedžerom striktne zakážete prístup k technológiám, problém nevyriešite. Je na vás, aby ste vymysleli program, ktorý bude pre nich atraktívny, zároveň zábavný a možno aj poučný. V prípade zlého počasia či zimného obdobia to platí dvojnásobne. Ak deťom neponúknete zaujímavý plán, nečudujte sa, že pred nudou uprednostnia ťukanie do mobilu. „Každá hra, ktorá sa dá hrať vonku, sa dá spraviť aj v interiéri, stačí trochu upraviť pravidlá hry. Napríklad kopanie lopty môžeme nahradiť kopaním do balóna. Volejbalovú loptu cez sieť nahradíme taktiež balónom cez šnúru natiahnutú po obývačke,“ radí Petra Ragas, zakladateľka programu pre rozvoj detí a ich rodičov Rozumiemedetom.sk.

Stolové hry očaria malých i veľkých
Inou, nemenej pútavou alternatívou k moderným technológiám sú stolové hry. Ich nespornou výhodou je, že nie sú vekovo obmedzené, už drobci od štyroch rokov sa vďaka nim učia rozoznávať tvary a farby a trénujú si koordinačné schopnosti. „Prirodzenú zvedavosť detičiek a ich fantáziu podporíte napríklad hrou Memo Palace, ktorá je založená na fascinujúcom svete exotických zvieratiek, siahnuť môžete aj po overenej klasike Activity v detskom prevedení s mnohými ilustráciami,“ odporúča Štěpánka Zoubková od výrobcu spoločenských hier Piatnik.

Hry trénujú komunikáciu
Veľké možnosti ponúkajú tvorcovia hier aj rodičom školákov. Známe tituly ako Tik Tak Bum Family či Rummikub u nich pomáhajú budovať potrebné kognitívne zručnosti, ako pamäť, logické uvažovanie, kreativitu a manuálnu zručnosť. Každá stolová hra okrem toho v rannom veku umožňuje trénovanie komunikácie, ktorá predstavuje jednu z najdôležitejších zručností rozhodujúcich o úspechu potomkov v ďalšom živote. To minulý rok potvrdila skupina vedcov z Harvardu a univerzity v Pennsylvánii vo svojej štúdii. Podľa nich jednou z najlepších vecí, ktoré môžu rodičia urobiť pre svoje deti, je častá výmena názorov a rozhovory. Ak máte doma tínedžerov, na názor, že pre nich nedokážete nájsť dostatočne zaujímavú stolovú hru, ktorá by ich donútila odložiť mobil, musíte razom zabudnúť. Trefou do čierneho určite bude veľmi obľúbená trilógia Century, ktorá hráčom otvára dvere do sveta plného dobrodružstiev, exotiky a fantázie.

Aj hodina robí divy
Mnoho rodičov často reaguje tým, že stolové hry sú časovo náročné a deťom za kratší čas nič nedajú, opak je však pravdou. Aj jedna – dve hodiny strávené touto zábavou môžu pozitívne ovplyvniť vaše ratolesti. Petra Ragas má podobný názor: „Jedna hodina denne aktívne spoločne stráveného času nám naplní srdce láskou viac ako čokoľvek iné. Deti budú spokojné, rodičia budú spokojní, budeme sa cítiť milovaní, budeme cítiť, že rodine na nás záleží.“

A ako potešiť dospelých?
Okrem detí by sme však nemali zabúdať ani na tú opačnú skupinu - dospelých a seniorov, a to najmä počas Vianoc. Ak budete tráviť sviatky v ich spoločnosti, okrem stolových hier im určite vyčarujú úsmev na tvári aj karty. Dámy bez pochýb očaríte kartami kanasty s unikátnym dizajnom slávnych maliarov či luxusným pexesom s netradičným grafickým motívom. Zábavu počas chladných večerov pánom zabezpečia pokerové karty, napríklad s témou vojen alebo šach a šípky v kvalitnom spracovaní. Nech už zvolíte čokoľvek, nezabudnite sa k zábave pripojiť aj vy!