Prvý deň v práci!

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí momentálne končia jednu prácu a čaká ich nástup do nového zamestnania? Ponúkame vám zopár rád, ako nastúpiť do rozbiehajúceho sa vlaku pracovných povinností čo najlepšie.

Vzbuďte sympatie. Slušnosť káže pri vstupe do budovy slušne sa pozdraviť. Je jedno, že ste už v kancelárii, alebo ešte len na recepcii. Čím viac ľudí si získate na svoju stranu už pri prvom kontakte, tým lepšie. Úsmevom na tvári nič nepokazíte! Optimistické naladenie je polovica úspechu.

Informácie- plus pre Váš úspech! Prvé dni v novej práci by mali patriť predovšetkým počúvaniu a zbieraniu informácií, ktoré by ste mohli vo svojej práci v budúcnosti využiť. Dajte si pozor na prílišné rozprávanie o sebe. Nie všetci sú zvedaví na detaily o živote svojej novej kolegyne.
 
Hľadajte a zbierajte kontakty. O svojom novom pracovnom kolektíve sa veľa dozviete na neoficiálnej pôde, počas prestávky, pri obede. Takže, ak sa chcete dozvedieť aj veci, ktoré nie sú písané vo formulároch, neodmietajte pozvanie na obed so svojimi kolegami.
 
Učte sa zdržanlivosti. Nesnažte sa vždy všetko a hneď zmeniť na svoj obraz. Všetko má svoj čas. Najskôr sa snažte spoznať atmosféru firmy, do ktorej prichádzate a po čase uvidíte, ktoré vaše názory budú prípustné aj pre ostatných.
 
Pýtajte sa! Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa opýtať! Ukážete tak, že máte záujem o svoju prácu a o problematiku s ňou spojenú.
 
Nedomýšľajte si! Pozor na domýšľavosť! Niekedy vie zbytočne skomplikovať situácie, ktoré nestoja za našu pozornosť. Nejdete predsa do novej práce s tým, že všetci sú proti vám. Snažte sa pristupovať k novým kolegom bez predsudkov a nenechajte sa zatiahnuť do existujúcich sporov. Máte predsa výhodu, že môžete vnímať situáciu z nadhľadu, tak to využite vo svoj prospech!
 
Po čase strávenom v novom zamestnaní sa nebojte opýtať svojho nadriadeného, ako vníma vašu pracovnú aktivitu, a či je s vami spokojný. Niekedy aj malé usmernenie dopomôže k oveľa lepším výsledkom.
 
KM

 
Autor fotografie:

Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net