Prečo čítať deťom rozprávky?

Prečo čítať deťom rozprávky?

Možno si aj vy spomínate na obdobie detstva, keď vám mama, otec či starká čítali každý večer obľúbené rozprávky. Ak ste na to pozabudli, skúste tieto krásne spomienky oprášiť a vytvoriť si rituál večerného čítania so svojimi deťmi. Čítať deťom rozprávky sa totiž oplatí.

Kedy začať čítať deťom rozprávky?

Ak vás myšlienka večerného čítania zaujala, možno premýšľate nad tým, kedy je vhodné začať s čítaním rozprávok svojim deťom. Nuž odborníci radia, že môžete začať  už vtedy, keď máte doma batoľa. Dieťatko môže pri čítaní rozprávok napríklad zaspávať – ľahnite si spoločne do postele a čítajte. Je dôležité, aby z vášho hlasu vyžaroval pokoj a láska. Samozrejme, čítaniu sa môžete venovať aj počas dňa. Takisto je vhodné, keď  sa dieťa dostane do kontaktu s knižkami vhodnými pre jeho vek aj v rámci hry počas dňa. Už pre batoľatá je to veľká zábava. Na trhu existuje množstvo knižiek, ktoré sú vhodné i pre najmenších. Preto sa pri výbere snažte zohľadňovať vek vášho potomka a, samozrejme, pri väčších deťoch aj ich preferencie.

Pozitíva pravidelného čítania rozprávok deťom

 

  • Zbližuje

Pokiaľ sa spoločné čítanie kníh u vás stane rituálom, znamená to, že budete spoločne tráviť každý deň aspoň chvíľku, ktorá bude patriť iba vám. Aj čítanie kníh je teda spôsob, ako si s dieťatkom vytvoriť blízky vzťah už útleho detstva.
 

  • Rozvíja slovnú zásobu

Väčšina odborníkov je toho názoru, že deti, ktorým rodičia čítali rozprávky od útleho veku, začali skôr rozprávať. To však nie je všetko. Takéto deti majú spravidla aj širšiu slovnú zásobu, pretože rozprávky či príbehy obsahujú aj slovíčka, s ktorými sa dieťa možno v bežnom živote stretne zriedkavejšie. Dokonca pre takéto deti je potom jednoduchšie naučiť sa gramatiku. Čítanie je takisto dôležité aj pre osvojenie si správnej výslovnosti či artikulácie.
 

  • Napomáha celkovému rozvoju osobnosti

Samozrejme, čítanie nie je iba o rozvíjaní slovnej zásoby. Prostredníctvom knižiek sa deti učia aj samostatnému logickému i kritickému mysleniu, osvojujú si rozlišovanie dobra od zla, trénujú si mozog a získavajú aj nové vedomosti.
 

  • Podporuje predstavivosť

Čítanie je skvelý spôsob, ako rozvíjať detskú fantáziu. Dieťatko si pri čítaní príbehu totiž predstavuje to, čo sa odohráva v príbehu.
 

  • Zlepšuje sústredenie

Ak dieťa príbeh zaujme, naplno sa naň sústredí. To je, samozrejme, skvelé na podporu koncentrácie. V tomto smere je teda dôležité čítať dieťaťu rozprávky či príbehy, ktoré sú pre neho zaujímavé.

Mirka