Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Mešká menzes, ale tehotenstvo to nie je, kde sa skrýva  príčina?

Ideálnym  28 - dňovým cyklom sa dokáže "pochváliť" máloktorá žena. Niektoré ženy majú 22- dňový cyklus, niektoré 32 - dňový a niektoré nepravidelný a zriedkavý. Ideálne je mať 28 - dňový cyklus, ale niekedy sa môže stať, že sa menštruácia omešká. Môže nastať situácia, že sa menštruácia oddiali o týždeň, dva, ale tehotenstvo je vylúčené. 

Aké sú dôvody meškania, a čo robiť v prípade, ak menštruácia nechce prísť?

Každej sexuálne aktívnej žene okamžite napadne pri omeškaní menštruácie tehotenstvo. Nemusí to však byť vždy  pravda. Menštruácia je veľmi zložitý cyklus, kedy sa s telom ženy dejú rôzne dôležité hormonálne zmeny, preto by sme mali jej príchodu venovať dostatočnú pozornosť.

Ak ste si naozaj istá, že nemôžete byť tehotná, lebo nevediete aktívny sexuálny život, potom na vynechanie menštruácie môžu byť viaceré dôvody. Tu sú niektoré z nich.

  •     Hormonálna nerovnováha - hormóny sú veľmi dôležité pre príchod menštruácie. Musia byť v rovnováhe, aby bol menzes pravidelný. Ak užívate antikoncepciu, alebo ste užili tabletku PO, tak tieto chemické tabletky vám môžu rozhádzať pravidelný cyklus. Nebuďte preto hneď vystrašená a nepanikárte, ak sa menzes omešká. 
  •     Stres - priveľa stresu vždy škodí nielen na zdravie, ale aj na  pravidelný menštruačný cyklus. Perióda sa môže omeškať o niekoľko dní v dôsledku stresu. Ak prežívate stresujúce obdobie nečudujte sa, ak sa vám oneskorí príchod menzesu.
  •     Zmena klímy a prostredia- celý rok ste v zabehnutých „koľajách“ v pohodlí domova a zrazu vybočíte zo svojho rytmu. Odídete napríklad na pár týždňov preč, mimo vašej komfortnej zóny, do inej krajiny a menštruácia nikde. Ak zmeníte radikálne svoj denný harmonogram môže sa stať, že menštruácia len tak ľahko nepríde.
  •     Choroba v podobe zápalu mechúra, obličiek a maternice – pri zápaloch a pri vážnejších chorobách zvykne byť menštruácia oneskorená. Taktiež antibiotická liečba môže spôsobiť oneskorenie menštruácie, alebo jej úplne vynechanie.
  •     Kolísavá váha-  prílišné chudnutie alebo naopak prílišné prejedanie sa, či obezita, môže spôsobiť omeškanie menštruácie.

Toto sú najdôležitejšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť jej príchod. Ak vediete sexuálny život, a aj keď je minimálna šanca, že ste tehotná, ako prvé si spravte tehotenský test s vysokou spoľahlivosťou, ktorý môžete kúpiť v každej lepšej lekárni. Spravte si ho pár dní po vynechaní menštruácie. Vtedy by už mal byť výsledok zrejmý. Ak stále test ukazuje jednu čiarku aj po opakovanom testovaní, tak počkajte 10 dní, a ak sa menštruácia nedostaví, je namieste vyhľadať gynekológa. Počas týchto dní sa snažte nestresovať, byť v pokoji, kúpte si v lekárni čaj na podporu menštruačného cyklu a čakajte.

Natalie 
Autor fotografie:www.pixabay.com