Detská prehra

Detská prehra

Detské hry, ktoré sa radi hráme spolu s deťmi ako sú pexeso, človeče nehnevaj, mikádo, domino môžu byť veľmi dobrým výchovným prostriedkom. Pri hre sa však idyla rodinného krbu zvrtne a vaše dieťa nečakane so zúrivosťou v hlase a so slzami na krajíčku sľubuje, že to bola posledná hra, a že už v živote nechce hrať, lebo prehráva. Niektorí rodičia sa po podobnom výstupe svojho dieťaťa dopustia chyby. Presvedčia ho na ďalšiu hru a následne mu nahrávajú, aby bol výsledok v prospech malého srdoša.

Prečo sa deti pri prehre tak vedia nahnevať? Na rozdiel od nás dospelých ponechávajú deti voľný priebeh svojim emóciám, to že sa nahnevali po prehratej hre, je jasným znakom ako zanietene sa vložili do jej deja. Preto nie je dobré, ak negatívne emócie v deťoch potláčame. Samozrejme, prvoradá je bezpečnosť dieťaťa.

Fakt, že dieťa prehralo otrasie jeho sebavedomím. Aj napriek tomu, že sa snažilo, je tu niekto lepší, kto ho porazil. Aké plynie z toho ponaučenie? Vaše dieťa sa vďaka jednoduchým hrám má naučiť, ako prehrávať. Ak to zvládne bez hnevu, jeho sebavedomie bude rásť a v konečnom dôsledku bude so sebou spokojné.

Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje formovanie osobnosti dieťaťa je aj súdržnosť a presadenie si pravdy medzi súpermi. Začína sa to podobať na naozajstný životný boj.

Ako však môžeme uľahčiť prehru bez toho, aby sme skĺzli k zjednodušeniu pravidiel, či úplnému vynechaniu hier pri ktorých sa naše dieťa väčšinou nahnevá?

Dôležité je klásť dôraz na celkovú hru, nielen na jej výsledok. Pochváľte svoje dieťa aj za to, že dodržiavalo pravidlá, alebo za to, že v prvej časti malo najviac bodov.

Premeňte hru na zábavu! Figúrky z človeče môžu predstavovať osoby, ktoré sa budú naháňať, vneste do hry humor. Dieťa tak nebude upnuté len na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku, ale nájde radosť z hry ako takej bez toho, aby bolo nešťastné vtedy, ak nedosiahne najlepší výsledok. Dôležité je predsa zúčastniť sa a nie vyhrať.

Práve hry slúžia na to, aby sa deti naučili správať férovo, dodržiavali stanovené pravidlá, vedeli si obhájiť svoj názor a so svojím spoluhráčom vytvárali čo najlepšiu stratégiu, ktorá ich dovedie k úspešnému cieľu. Rovnako ako v živote.

KM