Ako vybrať dieťaťu prvé kolieskové korčule?

Korčuľovanie je zábavné, zdraviu prospešné a láka deti po dlhej zime opäť von na čerstvý vzduch. Je to odlišný typ pohybu než bicyklovanie či odrážanie, a preto je dôležitá zručnosť a stabilita. Prvé kolieskové korčule odporúčame deťom zaobstarať od 6 rokov. Samozrejme, všetko závisí od šikovnosti vášho drobca.

Pri výbere je veľmi rozhodujúcim parametrom veľkosť korčúľ. Rodičia robia častú chybu, že deťom zakúpia neprimerane veľké korčule, aby ich využili aspoň na dve sezóny. Áno, deti zo všetkého rýchlo vyrastú, no dnes pri výbere korčúľ môžete postupovať aj inak. Ideálne sú nastaviteľné korčule v 3 až 4 veľkostiach.

Dávajte pozor aj na to, aby korčule dobre fixovali nohu a pre väčšie pohodlie radšej vyberajte o pol čísla väčšie. Nohám v korčuliach musí byť dopriate odvetrávanie a príjemná výplň, najlepšie z penového materiálu.

Pre bezpečnosť na prvých korčuliach vyberajte z takých modelov, ktoré sú z ľahkého, ale zároveň dosť odolného plastu, majú zadnú brzdu a kolieska počas jazdy dokážu eliminovať čo najviac nárazov a vibrácií.

Pri starších deťoch už môže rozhodovať aj kvalita sklzu a možnosť vychutnať si príjemnú jazdu na dlhších trasách. Odporúčame kolieskové korčule chránené hliníkovým rámom a v tej najvyššej kvalite (stupeň 9). Pri takýchto korčuliach musia rodičia rátať už aj s vyššou cenou.

Bez ohľadu na vek dieťaťa nezabúdajte na to, že korčule by ich mali na cestách chrániť svojím protišmykovým pôsobením. To dokážu silné kolieska a brzdy potiahnuté odolnou gumou. Pri prvých jazdách sa bude vaše dieťa cítiť istejšie na menších (pomalších) kolieskach. Ideálne rozmery sú do 110 mm.

Veľmi praktickou pomôckou sú fosforové (svietiace) doplnky na kolieskach, vďaka ktorým môže dieťa bezpečne jazdiť aj podvečer a vy ho budete mať stále na očiach. Bezpečnosti sa ani na korčuliach medze nekladú, a preto je dôležitá celková výbava.

Dieťa nepúšťajte na korčule bez prilby, chráničov lakťov, zápästia a kolien. Ak nemá vaše dieťa úplne nové korčule, ale „zdedilo“ ich po staršom súrodencovi, pred jazdou skontrolujte opotrebovanie koliesok. Ak si ich technickou úrovňou nie ste istí, radšej poproste o pomoc odborný servis, než by malo byť neskoro. Stačí jeden malý úraz a dieťa na korčule tak skoro nedostanete...  
 
Tatiana
Autor fotografie:www.pixabay.com