Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

7 byliniek, ktoré sú stvorené pre ženy

Pomôžu s nepravidelnou či bolestivou menštruáciou, návalmi tepla v období klimaktéria alebo sú výborné na upokojenie v stresových situáciách. Ktoré bylinky sú stvorené pre ženy?

Alchemilka obyčajná

Na prvý pohľad vyzerá nenápadne, no jej liečivé účinky stoja za to, aby sme ju pri potulkách prírodou neprehliadli. Táto liečivá rastlinka je známa hlavne svojou schopnosťou upravovať menštruačný cyklus a zmierňovať nepríjemnú bolesť pri menštruácii. Okrem toho má upokojujúci účinok na psychiku a disponuje protizápalovými vlastnosťami – vo forme kloktadla pomôže, napríklad pri bolestiach hrdla či zápaloch ďasien.

Železník lekársky

Ani tejto liečivej rastlinke nemožno uprieť schopnosť navodiť pravidelný menštruačný cyklus. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj na podporu tvorby materského mlieka u dojčiacich žien. Takisto je na nezaplatenie pri stavoch vyčerpanosti a únavy alebo pri bolestiach hlavy. Disponuje i močopudnými vlastnosťami. Zvonku podá pomocnú ruku pri kožných problémoch.

Rebríček obyčajný

Myší chvost nájdete takmer všade – na lúkach, poliach či lesných cestičkách. No bez problémov ho zočíte aj doma v záhrade, pretože sa jedná o nenáročnú liečivú rastlinu, ktorú mnohí považujú za bezcennú burinu. Rebríček disponuje viacerými pozitívnymi účinkami. Ženy ho ocenia hlavne kvôli schopnosti zmierňovať bolesť pri menštruácii a pomáhať s ťažkosťami v klimaktériu. Okrem toho je pomocníkom pri trávení, podporuje chuť do jedla a zvonku pomáha upokojiť pokožku.

Šalvia lekárska

Šalvia je známou „liečivkou“, ale aj koreninou. Hodí sa napríklad na dochutenie rôznych druhov mäsa. Dámam pomáha navodiť pravidelnú menštruáciu a využíva sa aj na podporu plodnosti, pretože je zdrojom fytoestrogénov. Navyše disponuje protizápalovými vlastnosťami, podporuje činnosť imunitného systému a stimuluje krvný obeh. Využíva sa aj pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom a pri rôznych gynekologických ťažkostiach.

Kapsička pastierska

Mnohí ju pokladajú za burinu, no robia veľkú chybu, pretože kapsička pastierska je významnou liečivou rastlinou. Pomôže pri silnej, poprípade dlhotrvajúcej menštruácii. Disponuje totiž schopnosťou zmierňovať krvácanie. Okrem toho má detoxikačné účinky a posilňuje celkovú obranyschopnosť. Jej schopnosti oceníte aj pri ťažkostiach s obličkami či močovými cestami.

Hluchavka biela

Hluchavka biela je často nazývaná aj „ženskou bylinkou“. Dôvodov je viacero. V prvom rade pomáha pri bolestivej a nepravidelnej menštruácii. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj pri rôznych gynekologických problémoch, ako sú zápaly vaječníkov či rôzne výtoky. Pomocnú ruku podá aj pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom, pretože pôsobí ako diuretikum.

Nátržník husí

Aj táto liečivá rastlina prináša úľavu od nepríjemnej menštruačnej bolesti. Keďže má schopnosť uvoľňovať kŕče, pomôže aj pri žalúdočných či črevných ťažkostiach. Zvonku pomáha hojiť rany, nakoľko disponuje antiseptickými vlastnosťami. Okrem toho je prírodným diuretikom, čiže úľavu prinesie pri ťažkostiach s močovým aparátom. Používa sa aj pri zápaloch v dýchacích cestách.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C4%BEudia-%C5%BEena-diev%C4%8Da-n%C3%A1poj-cup-%C4%8Daj-2557472/