Zdena Studenková: „Som naozaj dobrá kuchárka. Presvedčte sa!“

„Varili sme na doma vyškvarenej masti, na tú veľmi vďačne a často chodili moje spolužiačky. Veď čo bolo chutnejšie ako chlieb s domácou masťou?“

Herečka Zdena Studenková prichádza s vizuálne atraktívnou kuchárskou knihou Aj varenie je umenie. Neobyčajná „kuchárka“ obsahuje okrem množstva receptov aj historky z hereckého života.

Ako sama vraví, je tu nová éra, s potravinami, surovinami a koreninami, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Kým klasické jedlá ponúka v pôvodnej podobe – pretože rezeň má byť taký, aký si ho pamätáme od mamy; možnosti modernej gastronómie s fantáziou využíva vo svojich vlastných, „autorských“ kuchárskych dielach. So šarmom sebe vlastným nám tak ukazuje, že zdravý spôsob stravovania sa ľahko dá spojiť so skvelým gurmánskym zážitkom.

Doteraz bojujem napríklad so želatínou. Je fakt, že som dobrá kuchárka, ale ak sa potrebujem pred niekým blysnúť, nezaradím do jedálneho lístka tortu so želatínou. Tá má ešte stále nado mnou moc a dokáže ma zradiť vtedy, keď to najmenej potrebujem.

Pozrite si video Zdeny Studenkovej:

 

 Nie je to však iba kniha o varení a receptoch. Zdena Studenková vás pozýva aj do svojej hereckej spomienkovej komnaty, z ktorej vyťahuje milé, zábavné a miestami pikantné zážitky so známymi kolegami. K tomu zaujímavé postrehy z ciest, spomienky na filmovačky a divadelné hry. 

V úvode spomína na svoje herecké začiatky, kultové filmy ako S tebou mně baví svět, či Anděl s ďáblem v těle. Pomedzi recepty pridáva krátke herecké historky o svojich kolegoch, ako Ladislav Chudík, Eva Krížiková, Emil Horváth, Jozef Vajda, Maroš Kramár, Kamila Magálová, Marína Kráľovičová a mnohí ďalší.

Televízne pondelky. To bol pojem, ktorý poznal skutočne každý od Ašu až po Čop. Ja som mala to šťastie, že som od svojich študentských rokov začala točiť televízne inscenácie a to práve, dá sa povedať, v ich najväčšom rozkvete. Ako som totiž už spomínala (čo by som sa ešte raz nepopýšila), nakrútila som ich vyše dvesto a k tomu zopár veľmi dobrých televíznych filmov. Paradoxne – filmová tvorba na Kolibe bola dosť mizerná, ale televízne filmy sa zaoberali témami, ktoré boli pre oficiálny film, mierne povedané, problematické. Natočili sme Káru plnú bolesti, Najatého klauna, Zbožňovanú a tieto filmy si študenti VŠMU (no nielen oni) doteraz so záujmom pozrú ako vrchol tvorivého prejavu inteligentných ľudí.

Na záver knihy Aj varenie je umenie pridáva najmä pre dámy osobné návody, ako si uchovať skvelú figúru a krásnu pleť, teda to, čo na nej všetci obdivujeme.

Autorom fotografií Zdeny Studenkovej v knihe je reklamný fotograf Jakub Klimo. Autorom fotografií jedla je Dušan Křístek a o foodstyling sa postaral Denis Glinda. Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista