Z akých materiálov si môžete vyberať pri kúpe vchodových dverí?

Vchodové dvere sú takpovediac vstupnou bránou do nášho súkromia. Oddeľujú našu domácnosť od okolitého sveta a tak niet pochýb, že dôkladný výber vchodových dverí je veľmi dôležitý. Aj čo sa týka ich materiálu. Z akých je na výber?

Oceľ a drevo

Oceľové vchodové dvere svojou robustnou konštrukciou budia dojem nepreniknuteľnej bariéry. Ak k tomu pridáte bezpečnostné prvky, máte dvere, ktoré skutočne vyniknú svojou bezpečnosťou. A keďže majú dobré zvukovo-izolačné vlastnosti, ochránia vás aj pred neželaným vonkajším hlukom. Sú tvarovo stále a odolné voči vplyvom slnečného žiarenia, vďaka čomu majú dlhú životnosť. I keď, má to jeden háčik.

Tak ako sú odolné voči slnečnému žiareniu, sú náchylné na vlhkosť. Ak ich chcete použiť ako vchodové dvere do bytu, nie je to problém, ale na dome určite zvážte zastrešenie, ktoré tento problém čiastočne vyrieši. K nevýhodám patrí aj nižšia energetická efektivita a z dizajnového hľadiska aj obmedzený výber farieb a dekorov.

Nestarnúcou klasikou spomedzi dverí skladom u predajcov sú drevené dvere. Poskytujú dobrú zvukovú aj tepelnú izoláciu a ako aj iné drevené prvky, ktoré môžete mať doma, vyznačujú sa nadčasovým vzhľadom, ktorý sa hodí do interiérov rôznych štýlov a vždy v nich navodí príjemnú atmosféru.

Drevené vchodové dvere sa však používajú čoraz menej a to z dvoch dôvodov. Sú drahšie a aby vydržali, vyžadujú si pravidelnú starostlivosť. Investíciu do takýchto vchodových dverí si tak treba dôkladne premyslieť.

Plast a hliník

Na opačnom póle v populárnosti sú momentálne obľúbené plastové vchodové dvere. Za to, že sú najžiadanejšou voľbou na trhu, vďačia výhodnej cene a širokým dizajnovým možnostiam. Poskytujú aj dobrú tepelnú izoláciu.

S hľadaním lacných plastových dverí to však netreba preháňať. Tie extra lacné sa vám môžu začať časom krútiť, čo bude mať vplyv na ich funkčnosť. A taktiež nemôžete od najlacnejších plastových dverí čakať nejakú extra bezpečnosť, za tú si budete musieť niečo priplatiť, i keď stále pôjde o výhodné dvere.

Podľa niektorých sú najlepšou voľbou hliníkové vchodové dvere. Sú odolné a ak ich chcete použiť ako vchodové dvere do domu, hravo zvládnu aj výkyvy počasia. A to bez toho, aby vyžadovali nejakú extra starostlivosť. Poskytujú aj dobrú tepelnú izoláciu.

Majú vôbec hliníkové vchodové dvere nejakú nevýhodou? Áno, je ňou ich cena, takže po nich nesiahne každý. Ak sa však do svojho rozpočtu zmestíte aj s hliníkovými vchodovými dverami, pôjde o veľmi dobrú voľbu.