Vytvorte si idylické záhradné sedenie pre chvíle pohody

Vytvorte si záhradné sedenie, ktoré sa stane vašou oázou pokoja aj miestom stretávania sa s rodinou a priateľmi. Na čo pri jeho zariaďovaní myslieť, ako vybrať záhradný nábytok a aký typ osvetlenia zvoliť?
Kam záhradné sedenie umiestniť?
Záhradné sedenie si môžete zariadiť presne podľa svojich predstáv, získate tak idylické zákutie, kde si po práci vychutnáte svoj obľúbený drink alebo večerné grilovanie s priateľmi či rodinou. Ideálnym miestom pre záhradné sedenie je bezpochyby terasa v bezprostrednej blízkosti domu. Všetko potrebné potom budete mať hneď po ruke, čo oceníte najmä vo chvíli, keď budete hostiť väčšiu skupinu ľudí.
Ak terasu nemáte, nezúfajte – záhradné sedenie možno vytvoriť kdekoľvek na záhrade. Od okolia ho môžete oddeliť napríklad urastenými kríkmi alebo vonkajším paravánom, ktorý necháte zarásť popínavými rastlinami.
Všetko začína výberom záhradného nábytku
Základom posedenia je záhradný nábytok – najčastejšie priestranný stôl a dostatok stoličiek pre prípadných hostí. Ak párty a oslavy organizujete len párkrát do roka, kúpte si skladacie stoličky, ktoré môžu byť po zvyšok času uskladnené napríklad v garáži. V tej správnej oáze pokoja by nemali chýbať pohodlné záhradné kresielka, polohovateľné ležadlá alebo závesné hojdacie kreslo.
Dizajn, materiál a prevedenie
Pri výbere záhradného nábytku sa nesústreďte len na jeho dizajn, ale aj na materiál a prevedenie. Nábytok je počas sezóny vystavený slnečným lúčom, vetru a nezriedka aj dažďu, preto voľte dostatočne odolný materiál, ako je umelý ratan alebo hliník. Ak sa rozhodnete pre ratanové sedenie alebo nábytok z dreva, treba mu venovať pravidelnú starostlivosť.
Prečo sa oplatí zastrešenie?
Vďaka zastrešeniu si záhradné sedenie užijete aj v popoludňajších horúčavách alebo naopak pri daždi. Pred nepriaznivým počasím navyše účinne ochránite tiež záhradný nábytok, ktorý vám vydrží slúžiť o to dlhšie. Ako zastrešenie možno použiť jednoduchú plachtu, ktorá sa napne medzi štyri pevné body a poskytuje príjemné útočisko. Ak chcete záhradné posedenie využívať aj v jesenných mesiacoch, skombinujte ho s pergolou, ktorej steny môžete rozbiť plexisklom.
Osvetlenie vyčaruje romantickú atmosféru
Večerné grilovanie alebo posedenie pri poháriku vína vám náležite spríjemní správne zvolené osvetlenie. Romantickú atmosféru vyčarí viacero menších vonkajších svietidiel, retro lucerny alebo obyčajné sviečky umiestnené v sklenených nádobách. Ak nechcete riešiť napojenie na elektrinu, starosti vám ušetria solárne lampy. Stačí ich cez deň umiestniť na slnko a po zotmení vám až 8 hodín poslúžia ako príjemný zdroj svetla.
Neviete, kde čerpať inšpiráciu pre záhradný nábytok? Navštívte web Heureka.sk, nájdete tam široký výber najrôznejších záhradných ležadiel, kresiel a stolov. Navyše si môžete prečítať hodnotenia a recenzie overených používateľov, ktorí sa s vami podelí o svoje vlastné skúsenosti.