Vo Vysokých Tatrách bude túto zimu upravovaných 50 km bežeckých tratí

 Vysoké Tatry ponúkajú okrem zjazdového lyžovania aj vhodné podmienky pre bežkárov. Tento šport sa teší čoraz väčšej obľube a jeho nadšencami nie sú len Slováci, ale aj Poliaci a Česi.  „Pravidelná zimná úprava 50 km bežeckých tratí na Štrbskom Plese, v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici  bude financovaná z dotácie, ktorú Región Vysoké Tatry získal na túto aktivitu v celkovej sume takmer 50 000 €,“ povedal Ján Mokoš, predseda predstavenstva Región Vysoké Tatry a primátor mesta Vysoké Tatry.

 
Bežecké trate na Štrbskom Plese zodpovedajú parametrom a kritériám štandardu Svetovej lyžiarskej federácie FIS. Okrem tradičných bežeckých tratí v dĺžke 5, 4, 3, 2 km a ďalších, bol vytvorený aj šprintérsky okruh, ktorý je situovaný tak, aby diváci mali čo najväčší zážitok z priebehu pretekov. Na jednej z tratí je potrebné zmeniť trasovanie čím sa výrazne zlepšia podmienky pre organizovanie svetového pohára.         
„Urobili sme veľký kus práce pri úprave bežeckých tratí, ktorých máme 25 kilometrov, aby sme splnili náročné kritériá pre získanie certifikátu k možnosti uskutočnenia medzinárodných podujatí v behu na lyžiach,“ dodal Micha Sýkora, člen predstavenstva Región Vysoké Tatry a starosta obce Štrba.
 
 
 
PREHĽAD LYŽIARSKYCH BEŽECKÝCH TRATÍ
 
 
NÁZOV - MIESTO
DĹŽKA
NÁROČNOSŤ
ŠTRBSKÉ PLESO
 
 
1. Športový areál - trať štadión
0,5
Ľahká
2. Športový areál - trať štadión
1,0
Stredne ťažká
3. Športový areál - trať štadión
1,2
Stredne ťažká
4. Športový areál - trať štadión
1,4
Stredne ťažká
5. Športový areál - trať štadión
2,5
Stredne ťažká
6. Chodník okolo jazera – trať
2,2
Ľahká
7. Furkotská dolina - trať
2,0
Ťažká
8. Furkotská dolina - trať
2,5
Ťažká
9. Furkotská dolina - trať
3,0
Ťažká
10. Furkotská dolina - trať
4,0
Ťažká
11. Furkotská dolina - trať
5,0
Ťažká
STARÝ SMOKOVEC
 
 
1. Starý Smokovec Kyselka – Grand Hotel Bellevue
6,0
Stredne ťažká
TATRANSKÁ LOMNICA
 
 
1. Jamy - Tatranská Lomnica
3,0
Stredne ťažká
2. Tatranská Lomnica Kolbisko – Tatranské Matliare
13,0
Stredne ťažká
3. Tatranská Lomnica camp
5,0
Ľahká
SPOLU
52,3
 
 
V Starom Smokovci sa opäť spojazdní trať od kyselky smerujúca na Vyhliadku nad Smokovcom a ponad Grand hotel Bellevue v Hornom Smokovci. V Tatranskej Lomnici sa budú upravovať hneď tri trate, a to jedna vedúca cez Kolbisko, Golfovú lúku a poza Múzeum TANAPu, s tým, že by mala viesť až na Tatranské Matliare. Ďalšia bude lemovať chodník z lomnického sídliska ku kempu v Tatranskej Lesnej a napokon posledná trasa je situovaná okolo nádrže na zasnežovanie a v mieste zadné Jamy. 
 
V zjazdovom lyžovaní je na Slovensku top strediskom Jasná a v bežeckom by sme chceli, aby sa stali Vysoké Tatry.  K tratiam sa chystáme vydať aj leták, kde by sa hostia mohli dozvedieť, kde sa jednotlivé bežecké trate a trasy nachádzajú, aké sú dlhé či náročné. Momentálne sa spracúvajú nové mapy, ktoré budú súčasťou propagačných materiálov,“ doplnila Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.
 
 
Ing. Lenka Maťašovská
výkonná riaditeľka
Región Vysoké Tatry