
Vlastným pánom aj na dovolenke
Na dovolenke v Grécku môžu cestovateľov lákať historické pamiatky a odľahlé pláže. Tie sú však často rozptýlené po celom ostrove, a tak namiesto verejnej dopravy čoraz viac dovolenkárov zvažuje prenájom auta alebo skútra. Na čo si dávať pozor pri rezervácii a preberaní vozidla?
Rezervovať vopred sa oplatí
„Zapožičanie vozidla až na mieste dovolenky síce ušetrí nejaký čas pri plánovaní, no online rezervácia ponúka viacero výhod - zabezpečí konkrétnu kategóriu vozidla na požadovaný termín a často aj výhodnejšiu cenu. Spotrebiteľ má navyše čas na oboznámenie sa so zmluvnými podmienkami a môže si overiť dôveryhodnosť požičovne cez recenzie iných zákazníkov,“ radí Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest. Naopak, po príchode do destinácie môže byť pod časovým tlakom a v dôsledku jazykovej bariéry aj uzavrieť nevýhodnú zmluvu.
Ako vybrať dôveryhodnú požičovňu
Rovnako ako v iných oblastiach platí, že skúsenosti predchádzajúcich zákazníkov sú kľúčové. Hodnotiť treba nielen značku požičovne, ale aj jednotlivé pobočky, keďže ich prístup sa môže líšiť. Užitočné môžu byť aj cestovateľské fóra alebo diskusné skupiny na sociálnych sieťach, ktoré často odhalia skúsenosti spotrebiteľov v krízových situáciách.
Auto ako z obrázku
Vozidlo uvedené pri rezervácii je ilustračné. Požičovne sú však povinné zabezpečiť vozidlo rovnakej triedy. Preto je dôležité zistiť, aké konkrétne modely daná kategória zahŕňa. Pri romantickej dovolenke vo dvojici nemusí na výbere vozidla veľmi záležať (pokiaľ kabriolet nie je súčasťou predstavy o romantike). No napríklad pri šesťčlennej výprave naprieč USA je výber auta zásadný. Špeciálne požiadavky, ako automatická prevodovka či väčší počet miest na sedenie, je potrebné dohodnúť vopred.
Pozor na spôsob platby
Nie všetky požičovne akceptujú debetnú kartu. Niektoré požičovne áut vyžadujú kreditnú kartu. Túto stratégiu volia najmä pre prípad vzniknutej škody. V takom prípade si totiž môžu čiastku pohodlne strhnúť aj v prípade, že na účte nebude dostatok prostriedkov. Auto si je možné požičať aj s debetnou kartou, ale v takých prípadoch je často potrebné dokúpiť si aj plné poistenie, alebo poskytnúť vyššiu zálohu. To môže požičanie auta značne predražiť.
Na čo by mal vodič myslieť
„Mladší vodiči by sa mali vopred informovať na podmienky požičania. Je bežné, že pre vodičov do 25 rokov býva požičanie drahšie,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová a dodáva: „Zároveň je nevyhnutné, aby každý, kto bude vozidlo riadiť, bol uvedený v zmluve. To je dôležité najmä v prípade nehody alebo inej škody. Pokiaľ by v čase incidentu riadila automobil osoba, ktorá nie je uvedená v zmluve, požičovňa či poisťovňa môže odmietnuť krytie za vzniknutú škodu.“ Spotrebiteľ by mimo krajín Európskej únie, Európského hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska nemal zabudnúť na medzinárodný vodičský preukaz. Ten na Slovensku vydáva výhradne Policajný zbor, a to podľa miesta, kde má žiadateľ vydaný vodičský preukaz, alebo kde podal žiadosť.
Pred cestou do zahraničia je teda dôležité sa oboznámiť s dopravnými predpismi a šoférskymi zvyklosťami v danej krajine.
Poistenie nestačí iba základné
Pri požičaní vozidla sa namiesto bežného poistenia môže spotrebiteľ stretnúť s najrôznejšími produktmi požičovní. Najbežnejším je CDW (Collision Damage Waiver), ktorý ho zbavuje zodpovednosti za poškodenie karosérie. Nezahŕňa však napríklad poškodenie pneumatík, skiel, interiéru či krádež. Úplnú ochranu poskytuje až drahšie poistenie alebo vlastné nezávislé krytie. Vždy je potrebné overiť podmienky poistenia a výšku spoluúčasti.
Stav vozidla treba zdokumentovať
Pri preberaní vozidla treba venovať pozornosť odovzdávaciemu protokolu, ktorý býva vo forme predvyplnenej šablóny. Je dôležité spolu so zástupcom požičovne zaznamenať technický a vizuálny stav vozidla, množstvo paliva a všetko si aj zdokumentovať fotografiami. Pri vrátení vozidla je potrebné zopakovať rovnaký postup. Bežnou praxou je vrátenie s rovnakým množstvom paliva – inak môže požičovňa za dotankovanie účtovať neúmerne vysokú sumu.
Spotrebiteľ by sa mal vopred informovať aj o:
- spôsobe platenia mýta a diaľničných poplatkov,
- prípadnom obmedzení počtu najazdených kilometrov na deň/dobu požičania,
- poplatku za vrátenie vozidla na inom mieste,
- tom, čo zahŕňa konečná cena za požičanie vozidla,
- termíne a čase povinného vrátenia vozidla,
- poplatkoch za upratanie vozidla.
Zdroj foto: freepik