V nočnej košeli

O tom, že noc má veľkú moc, sa určite presvedčil už nejeden (ne)spáč alebo námesačný na potulkách. Ani jedno, ani druhé nie je žiadnym príjemným zážitkom, obzvlášť ak ide o život. Aj taká Simona bola úplne normálna mladá baba, ktorú zaujímali len chalani v obtiahnutých tričkách a vyrážky na čele. Po jednom operačnom zákroku, ktorý ani nebolel, ani neštípal, začala Simona trpieť problémami so spánkom. Ráno ju nezobudil ani vrieskajúci budík od babičky, časom jej večer čo večer trvalo aj dvesto minút, dokým zaspala a najnebezpečnejšie chvíle začali doma prežívať, keď Simonu postihla námesačnosť.

Zo začiatku len vytáčala rôzne telefónne čísla v mobile, neskôr si chodievala do kúpeľne umývať zuby alebo zobúdzala mamu, že treba upiecť bábovku. Rodina si tieto Simonine potulky vysvetľovala s úsmevom na tvári, veď to časom prejde. No na veľké prekvapenie, problém neutíchal, len sa stupňoval. Jedného večera, keď si už všetci v dome ľahli do postelí, Simona ešte pilne sedela nad knihami. Študovala na strednej dopravnej škole a pre operáciu, po ktorej maródovala tri týždne, musela dohnať nie strany, ale celé kroniky učiva. V nasledujúci deň mala absolvovať dva písomné testy a čas na štúdium sa jej každou minútou krátil, no aj myseľ už ťažšie odolávala nočnému tichu a relaxu pod teplou perinou.

Ešte necelú hodinu listovala Simona v učebniciach, nakoniec sa rozhodla, že päťhodinový spánok je pre ňu oveľa dôležitejší než test, po ktorom má nárok na jeden opravák. Natočila si budík, prikryla sa perinou až po uši a zakrátko už bola v ríši snov, respektíve v krajine námesačných. Simona si doteraz na nič nespomína a jej rodičia sú radi, že ich jediné dieťa sa v tú noc druhýkrát narodilo. Polnočné štúdium rôznych dopravných prepojení, tratí a obmedzení zanechalo na Simone vážne následky. Dievča sa v nočnej košeli, papučiach a so školským batohom na pleci rozutekalo koľajniciam oproti. Nikto nezačul ani otváranie dverí, ani buchnutie, ani nič podozrivé.

Simona sa v polospánku, v tranze, pod vplyvom mesačného svitu vydala ako z kriminálneho seriálu za mesto, ku koľajniciam. Sadla si medzi kríky a nadránom, keď ju tam našiel tulák premrznutú takmer na smrť, začal sa boj o holý život. Privolaná lekárska pomoc odviedla dievča do nemocnice, kontaktovali rodičov, ktorí ešte stále mali hlbokú noc. Simoninu totožnosť a adresu vyčítali v školskom batohu, rodičia sa urýchlene dostavili do nemocnice a modlili sa za záchranu dcérinho života. Našťastie, mladý organizmus je mrazuvzdorný, Simona sa teda rýchlo zotavila a dnes sa už pod odborným dohľadom lieči z nebezpečnej námesačnosti. Dievčaťu sa darí, no v dome, kde býva Simona, sa na noc, len tak pre istotu, kľúče od vchodových dverí odkladajú pod otcov a mamin vankúš.

Tatiana Kovalčinová