Tajuplná kúria z 2. polovice 18. storočia sa dočkala svojej obnovy.

Na juhu Slovenska, v malebnej obci Rúbaň, vlastnila kedysi nemalé majetky aj slávna rodina Zichyovcov. K nahonobenému majetku patrila aj impozantná kúria s okolitými pozemkami a hospodárstvom. Tá však po veľkých parádach a následnom vysťahovaní slávneho rodu postupne chátrala. Dnes priťahuje svoju pozornosť vďaka mladému vinárstvu, ktoré sa tu rozhodlo usídliť a záhadný dobový kaštielik zrekonštruovať. Pozrite sa, ako vyzerá bývalé útočisko bohémskeho Aladára Zichyho zo Surdu dnes.

Na Slovensku pribúda čoraz viac vinárstiev, ktoré lákajú návštevníkov bližšie k sebe „domov“. Pohostinnosť, bohaté zážitky spojené s prírodou, tradíciami i kultúrou, na to všetko vsádzajú slovenské vinárstva. Niekde je to špičková reštaurácia, inde luxusný wellness, iné vinárstvo zase láka na výstavy umeleckých diel. Jednoducho, pri spoznávaní slovenských vinárskych regiónov sa nudiť nebudete. A nudiť sa rozhodne nebudete ani vo vinárskom kraji Strekov, kde sídli mladé vinárstvo Château Rúbaň. Tento vinársky región je na Slovensku asi najmenej známy, keďže doposiaľ sa väčšina dopestovaného hrozna odtiaľto odvážala a víno sa dorábalo vo vinárstvach, ktoré nemajú sídlo v tomto kraji. Podľa štatistík ide v rámci Slovenska o oblasť, kde slnko svieti najviac dní v roku. Táto protekcia slnka v kombinácii s rozsiahlymi Parížskymi močiarmi a pôdou bohatou na najrozličnejšie živiny spôsobuje fakt, že sa tu v rámci Slovenska dopestuje najkvalitnejšie hrozno. Platí to dnes a platilo to aj v minulosti. Preto o pozemky v tomto regióne prejavovali záujem mnohé panstvá. Vyženiť sa ho ale podarilo iba jednému, a to Aladárovi Zichymu zo Surdu.

   
Pýcha areálu vinárstva z Rúbane, začala písať svoju históriu pred viac než tristo rokmi. Základy tohto kaštieľa pravdepodobne vybudoval ešte rod Horváthyovcov z Disznósu. Odhaduje sa, že sa tak mohlo stať v dobe okolo 2. polovice 18. storočia. Do súčasnej a zachovalej podoby sa dostal až niekedy v roku 1887, po veľkej prestavbe v neoklasicistickom slohu. Po roku 1910 sa toto miesto začalo spájať s menom Zichy. Gróf Aladár Zichy zo Surdu si zobral za manželku vnučku budapeštianskeho bankára Filipa Weisza, a tým sa postaral o prechod tohto majetku pod ich slávny rod. Veľa historických prameňov o tejto dobre situovanej kúrií sa, žiaľ nezachovalo. Tie čo zostali, opisujú zaujímavé časy tohto sídla, plné luxusu, utrácania nemalých peňazí a nekonečných zábav panstva. Avšak vplyvy druhej svetovej vojny zapríčinili, že rod sa musel v roku 1945 s kúriou rozlúčiť. Na majetok si brúsili zuby viacerí nedočkavci, no aby neprešiel do rúk štátu, manželka Aladára Zichyho ho šikovne podarovala cirkvi. Práve z toho dôvodu pôsobil tento areál chvíľu ako sklad, potom ako detský domov a o od roku 1960 ako charitatívny dom pre vyslúžilé rádové sestry a farárov. V roku 1996 sa obyvatelia areálu presťahovali do svojich pôvodných domov a kaštieľ zostal opustený. Zub času a samota zanechala na chátrajúcom objekte obklopenom neharmonizujúcich účelových bytových jednotiek značnú stopu. Cirkev sa ho snažila čo najvýhodnejšie predať, avšak to sa podarilo až po mnohých rokoch. A tak, presne od roku 2013, si tu píše svoju adresu mladé a ambiciózne vinárstvo.

Dvere svojho areálu otvára aj pre verejnosť, jeho hostia môžu počas predom dohodnutej návštevy vinárstva obdivovať kaštieľ zvonku i zvnútra. Romantický park s historickou budovou sa stali dokonca vyhľadávaným miestom pre fotografov a svadby. Aj z toho titulu majitelia plánujú v renovácii pokračovať, keďže zatiaľ sa ešte nepodarilo úplne dokončiť interiér.

Zdroj foto: Château Rúbaň