• 28.03.2023

Správny čas na úpravu pozemku pred stavbou: Aký stroj využiť?

Pri pozemkových úpravách sa nespoliehajte iba na ľudskú silu – stavebné stroje zvládnu rovnakú prácu za zlomok času. Poradíme vám, ktoré môžete na tento účel využiť a aké sú medzi nimi rozdiely.

Minibagre a bagre ako univerzálne stroje

Na práce menšieho rozsahu je ideálny minibager. Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa pohybuje obratne aj na malom priestore medzi budovami. Najmenšie minibagre sú užšie než 80 cm, takže s nimi prejdete aj cez bežné dvere a budete ich môcť použiť v interiéri. Výhodou minibagrov je tiež nižšia hmotnosť a tým pádom menšia záťaž na povrch, po ktorom prechádzajú. Sú tiež menej hlučné ako klasické bagre a majú nižšiu spotrebu paliva.

Minibagre majú slabšie motory i hydrauliku, a teda aj menšie pracovné nástroje. Na jeden ťah tým pádom zvládnu menej práce (premiestnia menej materiálu) než ich väčší „kolegovia“. Pre práce na veľkých plochách je teda lepšou voľbou klasický bager.

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že minibagre a bagre sú určené iba na výkopové práce. V skutočnosti k nim však môžete pripojiť desiatky druhov príslušenstva a premeniť ich na univerzálnych pomocníkov. Môžete použiť rôzne druhy lopát na výkopy a na presúvanie rôznych druhov materiálu. Ďalej máte na výber z hydraulických kladív či nožníc. Tie ľahko prejdú tehlami aj betónom a pomôžu vám zbúrať stavby bez veľkého úsilia. K dispozícii máte aj vibračné zhutňovače na zhutňovanie pôdy, zemné vrtáky na hĺbenie otvorov pre základy, drapáky pre presúvanie pevných materiálov a mnoho ďalšieho.

Pomôže aj šmykom riadený nakladač a dozér

Na úpravy pozemkov je ideálna tzv. svahovacia lopata pre bagre alebo minibagre. Pomocou nej môžete zarovnávať povrch s presnosťou na niekoľko cm. Na veľkých plochách a pri väčšom množstve materiálu však bagre nie sú ideálne, lepší je malý šmykom riadený nakladač.

Ide o kolesový stroj so širokou lopatou v prednej časti určený na manipuláciu s rôznymi druhmi materiálov. Napriek kolesovému podvozku sa dokáže otočiť na mieste ako bager, keďže kolesá na ľavej a pravej strane sa môžu otáčať rôznymi smermi nezávisle na sebe (odtiaľ názov šmykom riadený).

Pre ešte rozsiahlejšie práce sú vhodnejšie dozéry. Existuje viac typov, najčastejšie sa stretnete s buldozérmi, ktorých radlicu môžete spúšťať a zdvíhať či meniť rezný uhol. Medzi ďalšie typy patria angldozéry, tildozéry a univerzálne dozéry (pri nich môžete radlicu nahradiť iným prac. nástrojom).

Neinvestujte do strojov, pomôže vám požičovňa

Ak chcete obstarať stavebné stroje, v mnohých prípadoch budete musieť siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Najlacnejšie minibagre stoja vyššie tisícky eur, stredne veľké stroje ako bagre či dozéry potom desiatky tisíc, najväčšie stroje aj stovky tisíc. Stroje však nemusíte kupovať, pre mnohé prípady je vhodnejšou alternatívou požičovňa stavebných strojov.