Spálňa má byť miestom pre dokonalý oddych – ako ju zariadiť?

Zariadiť si peknú a pohodlnú spálňu sa môže zdať ako jednoduchá úloha. Stačí vybrať posteľ, nočný stolík, komodu či vstavanú skriňu a je to vybavené. V praxi však nemusí ísť všetko tak hladko ako si predstavujeme, a preto je dôležité aj plánovanie.

Zariaďovanie začnite posteľou

Postele sú srdcom spální a patria k dominantným prvkom tejto miestnosti. Aj keď máte menšiu spálňu, do ktorej sa vám veľa nábytku nezmestí, posteľ tam jednoducho musí byť. Ideálna veľkosť manželskej postele je 180 x 200 cm, komfortnejší je rozmer 200 x 200 cm. Pokiaľ ale máte menej miesta, dá sa uspokojiť aj s rozmerom 160 x 200 cm. Samozrejme spálňa môže byť vybavená aj jednolôžkom, pričom minimálna šírka je 80 cm, ale oveľa komfortnejšia na každodenné spanie bude šírka 90 - 100 cm.

Aj keď si chcete dopriať veľkú posteľ, musíte myslieť na jej umiestnenie a aj na to, že potrebujete mať okolo postele priestor, aby ste sa k nej dostali. Najlepšie je, ak máte k posteli prístup z oboch strán. Posteľ však nie je dominantná iba z hľadiska veľkosti, ale aj štýlu. Podľa nej by ste mali ladiť aj ostatný nábytok a doplnky.   

Nočné stolíky na potrebné maličkosti

Aby bol dizajn spálne dokonalý, nočné stolíky by mali ladiť s posteľou. Nie je problém nájsť posteľ a stolíky z rovnakej modelovej rady, alebo minimálne s veľmi podobným štýlom. Ak preferujete minimalistický nadčasový nábytok, kombinovanie bude o to jednoduchšie.

Nezanedbateľná je aj výška stolíka. Optimálne je, ak dosahuje úroveň matraca. Na nočnom stolíku by malo byť miesto napríklad na lampu, v zásuvkách môžete ukryť maličkosti ako okuliare, lieky, knihu a podobne. Do spálne môžete umiestniť aj toaletný stolík, ktorý je snom mnohých žien. Dizajn stolíka aj stoličky by mal byť v harmónii so štýlom spálne.

Šatníková skriňa alebo komoda?

Šatník je bežnou súčasťou spálne, či už ako samostatná miestnosť oddelená priečkou, alebo ako šatníková skriňa. Skriňa by mala byť v každom prípade nenápadná, aby neodpútavala pozornosť od hlavnej hviezdy, teda postele.
Vstavané skrine, ktoré vám umožňujú využiť celú výšku až po strop, sú ideálne, pretože pôsobia kompaktne a maximalizujú úložný priestor. Dôležité je otváranie dverí, pretože klasické krídlové dvere potrebujú dostatok priestoru pred sebou. Dajte teda pozor, aby bolo medzi skriňou a posteľou dostatok miesta. Zvyčajne sú praktickejšie posuvné dvere.

Okrem šatníkovej skrine je na uloženie vecí vhodná aj komoda so zásuvkami. V ideálnom prípade si do skrine uložíte alebo zavesíte väčšie kusy oblečenia, bielizeň doplnky či šperky si môžete uložiť práve do komody. Samozrejme sa dá do komody poskladať aj akékoľvek oblečenie. Pokiaľ nemáte dosť priestoru na skriňu aj komodu, praktickejšia bude zrejme skriňa. V tom prípade ale treba obzvlášť dbať na vnútorné členenie, aby ste v nej mohli prehľadne uložiť aj drobnosti.