Slovenským gulášom vládne kráľ Močing a princezná Kližka

S prichádzajúcim letným počasím sa zintenzívňuje nielen sila slnečných lúčov ale aj naša chuť stráviť príjemné chvíle v lone prírody a to ideálne v dobrej spoločnosti a pri dobrom jedle. A tak mnohí z nás berú svoje gulášové kotlíky, kotle a kotliská a vyrážajú za gastronomickým zážitkom na lúku alebo aspoň na svoju záhradu. Ak by  sme sa pozreli na to, aké mäso  sa najčastejšie objavuje v našich gulášoch bude to hovädzí močing. Viete ale prečo? A aký vlastne je močing?

Rekordér v počte rôznych názvov. Aj to je jedna z typických charakteristík  hovädzieho močingu.  Pod akými rôznymi názvami teda tento diel mäsa poznáme ? Portálu masodomov.sk  sa ich  podarilo zozbierať  až pätnásť: lýtko, nožina, kliška, kližka, kližina, glejovka, močing, môčing, lapsár, predkolenie, predlaktie, spod kolena, hnátek , gulášové, osso bucco (s kosťou).  (V článku používame  aj nespisovný, ale zľudovený názov kližka)

A keď sme už pri názvosloví, uvedieme teda aj cudzojazyčné názvy: v angličtine je to shank, v nemčine hesse , u Maďarov to je marhalábszár a v Taliansku geretto anteriore.

Mnohí z Vás ste možno ani netušili, že všetky tieto názvy označujú  jeden a ten istý druh mäsa, spisovne zvaný hovädzí močing. A rovnako veľa ľudí zrejme netuší, aký kulinársky zážitok sa ukrýva medzi svalmi tohto druhu mäsa.

Trochu anatómie
Močing je vlastne svalovina z  predkolenia nohy, ktorá obopína vretennú kosť hovädzieho dobytka. Z anatomického hľadiska je močing tvorený skupinou viacerých svalov, ktoré sú pomenované ako naťahovače a ohýbače prstov a zápästia. Močing zo zadnej končatiny je väčší, hrubší a obsahuje aj viac mäsa ako ten z prednej nohy. Na samotnom močingu možno ešte rozoznať tzv. karabáčik, čo je hrubší a teda aj viac cenený sval.

Vzhľad a vlastnosti
Na pultoch sa objavuje väčšinou kližka už rozdelená. Celý sval je pokrytý tenkou polopriesvitnou blanou. V celku má tvar klinovitého valca s priemerom 15 - 20 cm a dĺžkou cca 25 - 30 cm. Tieto hodnoty sú však značne pohyblivé v závislosti od pohlavia, veku a plemena zvieraťa. Keďže končatiny hovädzieho dobytka  sú v permanentnom pohybe, mäso je tvorené  dlhými vláknami, svalovina je silno prerastená spojivovým tkanivom a šľachami. Práve spojivové tkanivo je tvorené elastickými kolagénnymi vláknami. Po tepelnej úprave  tieto tkanivá  zmäknú a dodávajú mäsu šťavnatosť, vláčnosť  a  jemnosť. Uvoľnený kolagén zasa dodáva glejovitú  konzistenciu. Kuchári vedia, že ak má mať ich omáčka perfektnú štruktúru a lesk, musia ju pripraviť z vývaru práve  z močingu.

Mimochodom, glej, po česky klih, tvorí slovný základ českého názvu kliška, ktorý sme si osvojili aj na Slovensku a pretvorili na kližku. Močing prekvapivo neobsahuje veľa tuku, a tak za svoje peniaze dostávate v podstate čisté mäso. Vo verzii s kosťou sa nám zasa obnažuje špik z kosti, ktorý je priam nabitý minerálmi a vitamínmi.

Ako upraviť
Vrchnú blanu je vhodné odstrániť. Najmä pri mäse zo starších kusov je tuhá a mení farbu  na nepriehľadnú až tmavožltú.  Ak sme kúpili celý kus močingu, najskôr ho nakrájame pozdĺž svalových vlákien. Celý močing sa dá rozdeliť na jednotlivé tenké, dlhé svaly. Tieto potom krájame naprieč vláknami na kocky požadovanej veľkosti. Na kližke zo zadnej nohy nájdeme aj tuhú šľachu, ktorú odstránime.

Ako variť
Močing je svojimi vlastnosťami priam predurčený na prípravu výdatných a silných gulášov. Vo viacerých receptoch sa pritom odporúča kombinovať ho s hovädzím krkom prípadne plecom aby vývar nebol až príliš glejovitý.Ak  by ste si však mysleli, že využiteľnosť kližky končí za hranicami gulášového hrnca, budete asi prekvapení šírkou a rozmanitosťou receptov, kde všade ju môžeme upotrebiť. Najmä v krajinách okolo Stredozemného mora nájdeme množstvo receptov na jeho  dusenie či pečenie v celku. Pre naše končiny ešte stále netradičnou úpravou je močing s kosťou (osso bucco), ktorý sa najčastejšie dusí so zeleninou.

Odporúčané recepty:
https://www.masodomov.sk/recept/hovadzie-na-taliansky-sposob
https://www.masodomov.sk/recept/osso-bucco
https://www.masodomov.sk/recept/madarsky-gulas-s-haluskami
https://www.masodomov.sk/recept/pomaly-peceny-mocing-so-sampinonmi

Spracoval: Ing. Boris Halaj
www.masodomov.sk