Rešpekt v triede

Dnešný deň sa pre šesťročnú Katku hrdo zapíše do jej malého denníka. Hoci ním ešte nedisponuje, lebo nevie písať, no o pár mesiacov sa to určite zmení. Veď sa z nej dnes stala veľká školáčka! V trblietavých šatách, s mašľami vo vlasoch a s kyticou väčšou než je ona sama vstúpila v sprievode rodičov na školský dvor plný usmievavých učiteľov a namyslených deviatakov. Katka túto situáciu prežívala celkom pokojne, bola zmierená s tým, čo ju najbližších deväť rokov čaká.

Starší súrodenci ju dostatočne oboznámili s tým, čo znamená školský systém, poriadok a kázeň počas veľkých prestávok a taktiež jej nezabudli povedať, že najlepšou hodinou je aj tak telocvik. Katka mala len samých veľkých bratov, z času na čas sa to prejavilo aj na jej správaní a gestách.

Malá slečinka pôsobila ako nevinný anjelik, hnedooká blondínka s dlhým vrkočom sa veľmi rýchlo adaptovala v nových podmienkach. S pani učiteľkou aj s ďalšími dvadsiatimi spolužiakmi vtrhla do veľkej triedy, hneď a zaraz si vybrala svoje čestné miesto v prvom rade a schytili za ruku svoju kamarátku zo škôlky, aby si k nej sadla. Dolapená kamarátka si voľky-nevoľky prisadla k našej Kaťuši, usmiala sa a utrápene si povzdychla. Povzdychla si, pretože vedela, čo za chlapčisko je Katarína, no bolo jej jasné, že niekto sa predsa musí obetovať.

Decká v triede výskali, každý každého presviedčal, aký je veľký a mocný a koľko majú doma áut, bazénov a poschodových postelí. Mladá pani učiteľka ešte nepatrila k ostrieľaným pedagógom, na chvíľu si odbehla a deti nechala napospas. A na tento blažený stav v triede doplatil ukecaný Filip. „Pozri sa, akú nepeknú kytičku má tá s vrkočmi v prvej lavici,“ upozornil spolužiaka, čo sedel o jednu lavicu pred ním.

Chalani, žiaľ, nesedeli až tak ďaleko od Kataríny a tá naša nezbednica túto uštipačnú pripomienku započula. Vstala, pristúpila k protivnému Filipovi, vynadala mu do teliatok a keď na ňu opätovne zaútočil nadávkou opica-škorica, v triede sa rozpútala bitka. Ešteže sa vrátila do triedy naša mladá pedagogička a bitku rýchlo zastavila.

Filip odišiel domov s roztrhaným tričkom a Katka stratila svoje obľúbené sponky a gumičku do vlasov. Okrem toho sa v triede hneď v prvý deň zapísali ako nezbedníci a bitkári, no učiteľka ich radšej rozsadila čo najďalej od seba. Mier a kázeň v triede jednoducho musí byť!

Tatiana Kovalčinová