Prispôsobivý nábytok, ktorý rastie spolu s dieťaťom

Deti rastú enormne rýchlym tempom. Investícia do rastúceho nábytku, ktorý bude deťom slúžiť počas dospievania a prispôsobovať sa jednotlivým vývinovým fázam, je teda výhodná nielen z pohľadu funkčnosti, ale aj udržateľnosti a cenovej výhodnosti. Ktoré flexibilné, prispôsobivé produkty by nemali v detskej izbe chýbať?

Výškovo nastaviteľné stoly

Výška písacieho stola je pre správny vývoj chrbtice, držanie tela a zdravie dieťaťa nesmierne dôležitá. Keďže dieťa rastie, je pochopiteľné, že aj nároky na výškovú úroveň stola sa budú časom meniť. Rastúci stôl má výhodu v tom, že jeho výšku môžete prispôsobovať pomocou manuálneho (kľukového alebo hydraulického) alebo elektrického systému (motor). Svoje uplatnenie nájde aj v zdieľaných detských izbách, v ktorých nie je dostatok priestoru na dva samostatné stoly - úroveň jedného stola môžete upravovať podľa potrieb detí, vzhľadom na ich telesnú výšku.

Tip: Pre väčšiu bezpečnosť hľadajte detské výškovo nastaviteľné stoly so zaoblenými rohmi. Takéto modely ponúka napríklad predajca polohovacích stolov Liftor.

Rastúce stoličky

K stolu samozrejme patrí aj stolička alebo kancelárske kreslo, pri ktorých je dôležité myslieť na správne nastavenie sedadla (výška a hĺbka) tak, aby kolená dieťaťa pri polohe v sede zvierali 90 stupňový uhol a chodidlá spočívali voľne položené na zemi - to zabezpečíte vďaka jednoduchému systému ovládania za pomoci páčky. Dôraz klaďte aj na nastavenie operadla a opierok na ruky, ktoré by mali podopierať lakte v prirodzenej polohe.

Tip: Zamerajte sa na modely s automatickým alebo mechanickým blokovaním kolies, ktoré zabránia nekontrolovanému pohybu stoličky.

Rastúce postele

Ďalším kusom nábytku, ktorý bude sprevádzať vaše dieťa takpovediac od narodenia až po dospelosť, je rastúca posteľ s prispôsobiteľnou dĺžkou. Kým je dieťa malé, využite možnosť zvýšených bočných panelov, resp. zábran, ktoré môžete neskôr odmontovať. Takéto postele zväčša disponujú 3 nastaviteľnými úrovňami rozšírenia.

Tip: Zamerajte sa na výrobcov, ktorí ponúkajú trojdielne matracové súpravy, aby ste ich nemuseli objednávať dodatočne - samostatne.