Prírodné prostriedky proti úzkosti: ako nájsť vnútorný pokoj?

Stres je neoddeliteľnou súčasťou života. Buď sa s ním vyrovnávame, alebo pred ním utekáme. Problém však nastáva, keď stres pretrváva dlhší čas, nevieme si s ním poradiť a stáva sa pre nás zaťažujúcim. Dôsledkom je zvyčajne úzkosť, ktorá má podobu záchvatov paniky, nutkavých činov alebo fóbií. Keď sa tento stav nerieši, človek môže padnúť až do depresie.

V dnešnej dobe nie je ničím nezvyčajným pociťovať stavy úzkosti. Očakávania sú na pracovisku, aj v medziľudských vzťahoch veľmi vysoké. Cítime, že aj doma musíme podať dobrý výkon a nikdy nie je čas na oddych. Chceme vyzerať čo najlepšie, pretože vždy je tu iná žena alebo muž. Okrem toho nás na sociálnych sieťach a v médiách vítajú veselé, dokonale vyretušované obrázky štastných, krásnych a úspešných ľudí.

Neustále porovnávanie sa s ostatnými je tiež veľmi stresujúce. Zvýšený tlak sa tak môže stať návykovým, na ktorého dôležitosť nás často upozorní len nejaký fyzický príznak alebo bolesť.

Jednou z najhorších možných situácií je, keď niekto v dôsledku vystavenia zvýšenému stresu začne užívať lieky proti úzkosti alebo depresii, ktoré už podľa lekárskych pokynov alebo na základe vlastných predstáv užil iný člen rodiny, sused alebo kamarát. Treba si uvedomiť, že pravidelné užívanie liekov na predpis bez lekárskeho dohľadu je riskantné. Okrem vedľajších účinkov je skutočným nebezpečenstvom aj rozvoj návyku a závislosti.

Bežným javom je, že psychické problémy, t. j. nervové vypätie, úzkosť a následné poruchy spánku, sa snažíme riešiť „chemikáliami“, t. j. alkoholom, nelegálnymi drogami alebo liekmi s potenciálom vážnej závislosti.
Oveľa lepšie je zamerať sa na prírodnú liečbu. Je dokázané, že niektoré z aminokyselín, vitamínov, minerálov, olejov či bylín, môžu prispieť k uvoľneniu nervového napätia a úľaviť od úzkosti.


Zdroj: pixabay.com

Začať treba od základu

V poslednej dobe prebieha množstvo výskumov zameraných na vznik úzkosti. Podľa odborníkov môže mať totiž pôvod aj v črevách. Preto majú väčšinou úzkostní ľudia problémy s vyprázdňovaním. Zdravé potraviny môžu zmierniť príznaky úzkosti. Doprajte si menej kofeínu, cukru či rôznych polotovarov a namiesto toho jedzte viac ovocia, zeleniny, semien, obilnín a orechov. Tieto druhy potravín obsahujú dostatočné množstvá vitamínov C, E a D. Dostatočný príjem týchto živín môže prispieť k tomu, aby bol boj so stresom pre organizmus menej zaťažujúci a zároveň zníži náchylnosť na infekcie a rôzne ochorenia.

Z mastných kyselín sú v tomto smere prospešné aj omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa do tela môžu dostať napríklad konzumáciou rýb alebo aj vhodne zvolenými doplnkami stravy.

Spomedzi minerálov má výnimočné zastúpenie v ochrane pred stresom horčík, ktorý prirodzene upokojuje nervový systém. Žiaľ, v modernom svete je typický jeho nedostatok, čo môže viesť aj k tomu, že zvládanie stresu je ťažšie a vymanenie sa zo začarovaného kruhu stresu takmer nemožné. Výsledky viacerých štúdií naznačujú, že najmä v prípadoch vysokého stresu je príjem horčíka v kombinácii s vitamínom B6 obzvlášť prospešný. Horčík nájdeme, napríklad v morských riasach, tekvicových semienkach, kešu orieškoch, mandliach, čokoláde.

V prírode rastie liek na každú chorobu

Nesmieme zabudnúť na bylinky a ich extrakty, ktoré sú známe už stáročia. Známych bylín s upokojujúcim účinkom je viacero.


Zdroj: pixabay.com

  • Citrónová tráva patrí medzi najmiernejšie sedatívum-hypnotikum, môžu ju dokonca konzumovať aj budúce mamičky. Jej účinok je mierny, odporúča sa vypiť jednu šálku ráno aj večer.
  • Rovnako dobrý účinok môže mať aj čaj vyrobený z levandule. Napríklad v zahraničí je dostupný aj liek s obsahom levanduľovej silice. Početné klinické štúdie dosvedčujú, že účinok tabletky levanduľového oleja sa vyrovná účinku syntetických anxiolytík, pričom vedľajšie účinky levandule sú takmer zanedbateľné. Pri použití rastlinnej silice nedochádza k návyku ani závislosti.
  • Valeriána je rastlina s nepríjemnou vôňou a chuťou. Liečivý čaj z nej je však prekvapivo lahodný. Táto rastlina má upokojujúci účinok. Je obľúbenou zložkou aj vo farmaceutickom priemysle, pretože pôsobí podobne ako sedatívum vyvinuté syntézou účinnej látky z koreňa valeriány. Je momentálne jednou z najúčinnejších bylín na problémy so spánkom.
  • Pestrec mariánsky sa používa nielen na detoxikáciu organizmu, ale aj ako prostriedok na zlepšenie nálady, či odbúravanie stresu.
  • Ľubovník bodkovaný je účinným prostriedkom v boji proti stresu. V správnej dávke dokonca dokáže kontrolovať kolísavé nálady a depresie. Keďže má výrazný účinok, môže ovplyvniť účinky iných liekov na zlepšenie nálady. Preto spoločné užívanie s inými liekmi konzultujte so svojím lekárom. Je dôležité vedieť, že približne po 6 týždňoch si musíte dať pauzu od jeho konzumácie.
  • Myslíte si, že chmeľ, najdôležitejšia zložka piva, má aj upokojujúce a hypnotické účinky? Veru áno. Vedeli ste, že pracovníci pri zbere, sušení a spracovaní chmeľu často zaspali? Chmeľové šištičky sa využívajú aj vo fytoterapii, predovšetkým v čajových zmesiach.

Relaxačné techniky, ktoré pomôžu

Dychový tréning je dobrým prostriedkom na uvoľnenie stresu. Okrem toho odstraňuje hyperventiláciu a symptómy panickej poruchy. Hyperventilácia je prirodzený jav v prípade úzkosti a paniky. Týmto spôsobom sa telo snaží zabezpečiť väčšiu potrebu kyslíka a energie potrebnú na riešenie hroziacej situácie. Ak sa kyslík v našom tele nevyužíva (prijímame ho viac, ako je potrebné), spôsobuje nepríjemné príznaky. Podstatou toho je, že, paradoxne, sa do tkanív dostáva menej kyslíka. To môže viesť k závratom, zmenám cítenia či dokonca k stavu bezvedomia. Základom dýchacej techniky je po vdýchnutí zadržať vzduch na 2 až 3 sekundy, potom je dovolené už len vydýchnuť.


Zdroj: pixabay.com

Meditácia, masáže, akupunktúra či dlhý horúci kúpeľ. To všetko zlepšuje náladu a produkuje hormón serotonín, vďaka ktorému sa cítime lepšie. Esenciálne oleje môžu taktiež prispieť k uvoľneniu, či už fyzického, alebo psychického napätia. Môžete ich pridať do vody do kúpeľa, masážnych olejov alebo vaporizérov. Najlepšie esenciálne oleje na potlačenie úzkosti sú levanduľa, pelargónia, ruža, bergamot a jazmín.

Začnite sa hýbať! Silnejší tlkot srdca pomáha rozptýliť energiu uviaznutú v obehu, ktorá spôsobuje úzkosť. Navyše sa pri športe uvoľňuje veľa hormónov šťastia. Pravidelné aeróbne cvičenie (vykonávané niekoľkokrát týždenne) má dobrý účinok nielen na zmiernenie stresu, ale tiež udržiava v kondícii kardiovaskulárny systém. Odporúča sa aj joga, kalanetika a iné formy cvičenia spojené s meditáciou. Vyberme si šport, ktorý vyhovuje našej osobnosti, aby sme ho mohli dlhodobo integrovať do nášho životného štýlu!

Negatívne myšlienky musia preč

Úplným základom je myšlienka. Keď premýšľame o niečom, čo nás robí šťastnými, náš mozog v skutočnosti uvoľňuje endorfíny, ktoré nám poskytujú pocit šťastia, radosti a blahobytu.

Psychická pohoda sa odvíja teda už od samotnej myšlienky. Skúsme začať tým, že každé ráno poďakujme v duchu za to, čo máme. Prekážky a pády sú súčasťou života každého z nás, avšak sú vždy len dočasné.

Tým, že ich zažijeme a prijmeme, posúvame sa vpred. Svoje myšlienky upriamte na svoje ciele a sny, na ktorých vám záleží. Na veci, ktoré sa snažíte v živote dosiahnuť. Na ľudí, ktorých máte okolo seba. Zostaňte pozitívne naladení a nestrácajte vieru v to, v čo veríte.
-m-