3 činnosti, ktoré zlepšia náladu i kognitívne schopnosti

3 činnosti, ktoré zlepšia náladu i kognitívne schopnosti

Spojte príjemné s užitočným pri činnostiach, ktoré pomôžu eliminovať stres, upokoja a trénujú mozog.

Stres sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Väčšina z nás začína deň hektickým ránom, keď treba vystrojiť a zaviesť deti do škôlky či školy a potom uteká do práce, kde dominuje dosahovanie výkonu.

Pritom dlhodobý, teda chronický stres, stojí za väčšinou chronických ochorení. Ak sa k stresu pridá nezdravý životný štýl, teda nezdravá a nevyvážená strava, nekvalitný pitný režim, nedostatok spánku či pohybu, problémy na seba nedajú dlho čakať. Preto je veľmi dôležité vyčleniť si každý deň aspoň 15 minút iba pre seba a venovať sa upokojujúcim činnostiam. Pre niekoho je to meditácia či modlitba, pre iného čítanie knihy či hranie na gitare, pre ďalšieho ručné práce.

Pripravili sme pre vás tri činnost, ktoré vás po náročnom dni upokoja a zároveň sú skvelým tréningom pre mozog, čiže podporujú kognitívne funkcie. Ktoré sú to?

Skladanie puzzle

Pri skladaní puzzle sa musíte sústrediť, pretože spájať jednotlivé dieliky nebýva jednoduché. Garantujeme vám, že pri tejto činnosti zabudnete na všetko okolo. Vyberte si puzzle s atraktívnym dizajnom, aby ste mali motiváciu v skladaní diela pokračovať. Hotový obraz môžete zavesiť na stenu a stane sa štýlovou ozdobou interiéru.
 

Zdroj: pixabay.com

Arteterapia

Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že umenie je prospešné pre duševné zdravie. Dokáže zmierniť stres, vnútorné napätie i úzkosť a zlepšiť náladu. Samozrejme, je prínosné aj pre mozog, pretože dokáže eliminovať riziko demencie i Alzheimerovej choroby.

Možností, ako preniesť arteterapiu do svojho života, je neúrekom. Môžete začať antistresovými omaľovánkami pre dospelých, alebo si zaobstarať sadu na vyrezávanie dreva či maľovať keramiku. Alebo sa prihláste na kurz, kde sa odreagujete niekoľkokrát týždenne.


Zdroj: pixabay.com

Pestovanie rastlín

O tom, že pobyt v prírode na čerstvom vzduchu prospieva fyzickému i duševnému zdraviu, niet pochýb. Avšak nie každý deň má človek príležitosť zájsť do prírody. Alternatívou môže byť pestovanie izbových rastlín či byliniek v interiéri alebo na balkóne. Je dokázané, že pozorovanie zelených rastlín zmierňuje úroveň stresu a zlepšuje náladu. Samozrejme, o rastliny sa treba starať, čo si vyžaduje aj hľadanie a zapamätanie informácií, čo prospieva mozgu.


Zdroj: pixabay.com
Mirka