Príjemné osvieženia

Už v egyptských záhradách sa priznával vode ako jednému zo štyroch posvätných prvkov mimoriadny význam. Vodná kultúra dosiahla svoj vrchol v dobe renesancie - nenašli by sme v tomto období jediný park či šľachtickú záhradu bez fontány, kaskády alebo aspoň malého vodotrysku.

Voda špliechajúca po kameňoch, prýštiaca do výšky a s typickým zvukom dopadajúca späť na hladinu fascinovala ľudí od nepamäti - možno preto, že upokojujúci zvuk dáva zabudnúť na starosti všedného dňa, možno preto, že aj obyčajná voda dokáže vyčarovať čarovné, premenlivé obrazy, možno preto, že všetky rieky smerujú svoj tok niekde do diaľok, o ktorých človek sníva.
Dostupné sú jednak jednoduché fontánky a trysky, ktoré možno umiestniť do záhradného jazierka alebo akejkoľvek nádržky, hoci aj v stredne veľkom sude, jednak klasické dekoratívne fontány s plastikou a misou, z ktorej sa voda čerpá späť do trysky, takže sa uspokojí s minimálnym množstvom vody. Dopĺňajú sa len v prípade čistenia alebo silného vetra, ktoré vodu pri dopade rozprášia do okolia. Fontány sa vyrábajú z bieleho kameňa, ktorý časom získa prirodzenú sivú patinu, pieskovca alebo ušlachtilého či lešteného kameňa.

Vodné atrakcie však veľmi dobre neznášajú rastliny a živočíchy v jazierku. Preto sa už pred inštaláciou treba rozhodnúť, či uprednostníme vodné rastliny a živočíchy, alebo striekajúcu vodu (napr. lekná sú na striekajúcu vodu citlivé). Menej komplikovaná situácia nastáva v prípade figurín striekajúcich vodu, ktoré umiestnené na vhodnom mieste živočíchy nerušia a, naopak, transportujú im kyslík.

Okrem plastiky alebo fontány sa nezaobídeme bez čerpadla. Jeho druh, veľkosť a výkon si vyberáme s ohľadom na dekoračný prvok. Odporúčajú sa čerpadlá s výkonom okolo desať litrov za minútu, ktoré sa navyše dajú napájať solárnou energiou. Čím vyššie sa má voda vytlačiť, tým väčší musí byť výkon čerpadla - dostupné sú aj čerpadlá s výtlačnou výškou až 850 cm a prietokom 300 litrov za minútu. Najmä u výkonnejších čerpadiel je však potrebné rozmyslieť si, či je spotreba elektrickej energie úmerná vzhľadom na jeho funkciu. Odborníci uvádzajú, že menší výkon výkonnejšieho čerpadla je úspornejší, než trvalá prevádzka slabšieho čerpadla na plný výkon. Vo väčšine prípadov však čerpadlo býva súčasťou dodávky. Celý systém funguje podobne ako známe zvlhčovače vzduchu v interiéroch domov, upravené často do podoby krajín so skalami a vodopádmi. Okrem občasného vyčistenia, výmeny vody a zimnej ochrany pred mrazmi nevyžadujú fontánky takmer žiadnu údržbu. Súčasťou, aj keď nie nevyhnutnou, by malo byť osvetlenie dekoračného prvku alebo vodnej plochy. Aj tu sa ponúka veľa možností, od osvetlenia zhora alebo zboku až po reflektory umiestnené pod hladinou. V posledne menovanom prípade zvolíme svietidlá žiarovkového typu napájané nízkym napätím. V každom prípade musíme myslieť na to, že čím lepší efekt
chceme dosiahnuť, tým viac opatrnosti treba, aby sme nevytvorili niečo nevkusné.