4 tajomstvá o kráse bonsajov v interiéri pre začiatočníkov

Dostali ste ako dar bonsaj a nemáte ani tušenie o tom, ako sa o bonsaje starať? Na začiatok vám postačia základné informácie, ktoré zaručia, že rastlinky budú krásnou a zdravou ozdobou interiéru. Neskôr, keď nadobudnete skúsenosti ako začiatočník, môžete sa stať šikovným pestovateľom bonsajov.

Zopár faktov o bonsajoch
Bonsaje pochádzajú z Číny, odtiaľ ich púť smerovala do Japonska a zvyšku sveta. Slovo „Bon-Sai“ znamená v preklade „zasadený do kontajnera“. Bonsaje sú vo svojej podstate miniatúrnym, ale realistickým zobrazením prírody. Ak sa viete o ne starať, sú príjemným spestrením interiéru alebo exteriéru.

4 tajomstvá krásy bonsajov v interiéri
Pokiaľ pestujete bonsaje v interiéri, snažte sa splniť požiadavky bonsajov v štyroch oblastiach – zálievke, vlhkosti, hnojení a správneho umiestnenia.
1. TAJOMSTVO – SPRÁVNA ZÁLIEVKA
Prvé tajomstvo spočíva v správnej zálievke, ktorá závisí od viacerých faktorov. Iná je intenzita zálievky v lete, rozličná v zime. Držte sa pravidla, že bonsaje treba zaliať vtedy, keď je pôda mierne vlhká. Bonsaje si vyžadujú zásadne odstátu vodu a nasledovný princíp zálievky: Bonsaj vložte do nádoby s odstátou vodou až po okraj kvetináča na dobu 10 minút. Potom rastlinu uložte na pôvodné miesto. Pozor, rovnako ako bonsajom škodí suchá pôda, trpia pri prevlhčenej zemine.

2. TAJOMSTVO – VLHKOSŤ V MIESTNOSTI
Druhou požiadavkou je primeraná vlhkosť v miestnosti. Odporúča sa pravidelné využívanie rozprašovačov najmä v zimných obdobiach, keď sa v interiéri kúri. Ešte lepšou alternatívou je použitie vlastnoručne vyrobeného zvlhčovača. Do väčšej nádoby dajte kamienky, zalejte ich odstátou vodou a potom na ne uložte kvetináč s bonsajom. Pravidelne dolievajte vodu medzi kamienky, aby mal bonsaj dostatok vlhkosti.

3. TAJOMSTVO – DOSTATOČNÉ HNOJENIE
Tretím predpokladom krásnych bonsajov je pravidelné dodávanie výživy v podobe hnojiva. Bonsaje si vyžadujú špeciálne prípravky, ktoré dostanete vo forme tekutého prostriedku, prášku alebo granúl. Väčšina hnojív obsahuje tri zložky – dusík, fosfor a draslík. V zimných mesiacoch postačí hnojenie jedenkrát do mesiaca. Ostatnú časť roka dodávajte rastlinkám živiny raz za dva týždne.

4. TAJOMSTVO – DOSTATOK SVETLA!
Štvrté tajomstvo je pomerne jednoduché. Bonsaje potrebujú svetlo. Nájdite im vhodné miesto na parapete a budete sa tešiť z utešenej rastliny, ktorá bude pýchou interiéru. Jediné, na čo treba dávať pozor, je horúce letné slnko, ktoré môže rastline ublížiť.

MIMI
Freedigitalphotos.net/Simon Howden