ZELEŇ NA OKNÁCH a BALKÓNOCH

Každý dom - mestský či dedinský, vyzerá oveľa krajšie, ak je obklopený zeleňou a kvetmi. Kvety vysadené na balkónoch a oknách celkom zmenia jednotvárne a fádne bloky sídlisk. Žiaľ, musíme si priznať, že kvetinovú výzdobu okien a balkónov zatieni sušiaca sa bielizeň, staré haraburdie, nepotrebné debničky a iné veci. A pritom by to nedalo ani veľa námahy, ani by to nevyžadovalo veľké náklady a naše okná a balkóny by mohli hýriť zeleňou a kvetmi od skorej jari do neskorej jesene.

Len si spomeňme, koľko inšpirácií sme si mohli priniesť od našich susedov z Rakúska, kde aj tie najvzdialenejšie a najosamelejšie usadlosti zďaleka žiarili pestrými farbami muškátov, fuksií a letničiek.

Často si kladiem otázku, prečo sa aj v našich podmienkach častejšie nestretávame s tak bohato kvitnúcimi oknami a balkónmi. Pestovateľské podmienky máme skoro rovnaké, sortiment vhodných rastlín je široký, príčinu preto vidím v slabej propagácii a tiež tradícii. Iste je pravda, že záhradkárenie na balkóne nie je jednoduchá záležitosť, je to ťažšie, ako pestovať izbové kvetiny. Tam nemôžeme vytvoriť umelé prostredie, mikroklímu pre kvetiny. Musíme počítať s premenami počasia, vyžarovaním okolitých budov, znečisteným ozvduším ulíc. Mohli by sme to povedať aj tak, že rastliny sa dostanú do menej vhodných podmienok ako v byte, či v záhrade.

AKO ZAČAŤ
Ak sa rozhodneme vysadiť okná či balkóny niektorými vhodnými rastlinami, musíme si včas zabezpečiť potrebné materiály, tak, aby sme vysadené debničky vyložili začiatkom mája. Vhodné nádoby na pestovanie rastlín na oknách a balkónoch sú z dreva, pálenej hliny, azbestocementu a z plastov. Drevené debničky možno ľahko zhotoviť z dosák hrubých asi 1,5 až 2 cm. Ich dĺžku volíme podľa potreby, radšej kratšie, výšku 15 až 20 cm, šírku 20 až 25 cm. Na dne vyvŕtame niekoľko menších otvorov na odtekanie prebytočnej vody a po celej dĺžke dna pribijeme malé látky, aby mal pod debničku prístup vzduch. Nádoby z plastov, prípadne plechu sú síce trvácnejšie, ale rýchlo sa prehrievajú. Čím priestrannejšia je debnička, tým zaručenejší je pestovateľský výsledok.

Substrát a výsadba - dierky na dne debničiek zakryjeme čriepkami a kamienkami. Na dno nasypeme drenážnu vrstvu z črepov, štrku. Túto prekrývame machom, rašelinou alebo kompostom, ktoré udržiavajú vlhko a zabraňujú vyluhovaniu jemnozeme do drenážnej vrstvy. Na tieto vrstvy dáme zeminu podľa nárokov vysádzaných skupín okrasných rastlín. Môžeme zapracovať aj pevné priemyselné hnojivá ako napr. Cererit, Hortus, Herbasyn, Floran a iné.

Keďže väčšina kvetín, ktoré vysádzame na balkóny, neznáša mrazy, debničky vyložíme až po 15. máji.Ak máme aspoň minimálne priestory na úschovu, sadence do debničiek vysadíme už v apríli, aby sa rastliny dobre prekorenili a pri definitívnom umiestnení neprekonávali šok z chladu. Najvhodnejšie je vysádzať polohotové až hotové rastliny. Na bežný meter použijeme 4 - 6 rastlín. Ak použijeme zmiešané druhy, sadíme hustejšie.

VÝBER RASTLÍN
Pri výbere kvetov na výsadbu je veľmi dôležité vedieť, na ktorú svetovú stranu je okno, či balkón situovaný. Na balkóny či okná obrátené na sever musíme vyberať rastliny, ktoré znesú zatienenie - begóniu hľuznatú, fuksiu hybridnú alebo nezábudku alpinskú. Na balkóny či okná obrátené na juh vyberáme rastliny, ktoré majú rady veľa slnka - begóniu vždykvitnúcu, petúniu hybridnú, muškát krúžkovaný, kapucínku, šalviu, fialku trojfarebnú a sedmokrásku.

Ošetrovanie balkónových rastlín spočíva najmä v polievaní. Nemožno dať presný návod, koľko vody potrebujeme. Závisí to od veľkosti debničky, od druhu vysadených rastlín a od plochy balkóna či okna. Nedostatok vody spôsobuje vädnutie listov, zastavenie rastu, kvety sú drobné, kvetné púčiky často zaschnú bez toho, aby vôbec vykvitli.

Najvýhodnejší čas na polievanie je ráno a večer. Vtedy zem dôkladne nasiakne vodou. Ak polievame cez poludnie, voda sa veľmi rýchlo vyparí a utvorí sa pôdny prísušok. Všetky zaschnuté alebo žlté listy a odkvitnuté kvety pravidelne odstraňujeme, aby malí rastlíny svieži vzhľad. Zem na povrchu pravidelne kypríme, aby sme zabezpečili prístup vzduchu ku koreňom a zároveň zamedzili vyparovaniu vody. Rastliny pravidelne prihnojujeme roztokom minerálnych alebo organických hnojív.