
Prečo umierame? Nové poznatky o starnutí a cesta za nesmrteľnosťou
Kniha Prečo umierame nie je len ohromujúcim výkladom biológie starnutia, ale aj hlbokým zamyslením nad etickými, spoločenskými a osobnými otázkami týkajúcimi sa života, smrti a nádeje na večnosť.
Venki Ramakrishnan so svojím charakteristickým humorom a ľahkosťou prináša komplexný, pritom však zrozumiteľný pohľad na jednu z najväčších tém ľudstva: je smrť nevyhnutná alebo ju možno poraziť?
„Triezvym pohľadom nazrieme aj na najnovšie snaženie v oblasti predlžovania života a zhodnotíme, či je nadšenie v súvislosti s ním naozaj oprávnené,“ píše Venki v knihe. „Kriticky rozoberiem aj názory, ktoré sú dnes v móde, vrátane domnienky, že najväčšie úspechy v oblasti práce môžeme zožať práve v starobe. Dúfam tiež, že sa mi podarí vhodne uchopiť aj kľúčovú etickú otázku, ktorá sa ťahá naprieč všetkými výskumnými prácami venovanými boju so starnutím...“
Venki Ramakrishnan nás zasvätí do najnovších vedeckých výskumov, experimentov a objavov – od genetických pokusov cez pôst, mladú krv či kryoniku až po fascinujúce príbehy krtopotkanov lysých, pučiacich kvasiniek či vitálnych storočných ľudí.
Nevyhýba sa však ani etickým a spoločenským otázkam, ktoré vyvoláva pokrok v oblasti dlhovekosti:
Pre koho bude dlhší život dostupný?
Čo sa stane so svetom, v ktorom ľudia nebudú zomierať?
A čo by to urobilo s naším chápaním života?
Pre každého, kto sa nebojí pozrieť na temnú stránku života a kto hľadá iskru nádeje v oblasti, ktorá spája nás všetkých – v nevyhnutnosti odchodu.
- Čo sa deje v našom tele, keď starneme?
- Prečo niektoré organizmy žijú niekoľkonásobne dlhšie než iné?
- A je moderná veda naozaj schopná predĺžiť ľudský život – alebo dokonca zabezpečiť nesmrteľnosť?
Kniha je pozoruhodným spojením vedeckej presnosti, rozprávačského talentu a ľudskej pokory. Prináša nielen fascinujúce fakty, ale aj osobné postrehy, kultúrne súvislosti a zdôrazňuje, že ani reálne predĺženie života nevyrieši zásadné otázky jeho zmyslu, kvality a rovnosti medzi ľuďmi.
Aby sa ľudia dokázali s vedomím smrti vyrovnať, vo všetkých kultúrach sa rozvinula kombinácia presvedčení a stratégií, ktoré stoja na odmietnutí faktu, že smrť je konečná a nezvratná.
Filozof Stephen Cave vyslovil názor, že ľudskú civilizáciu už stáročia ženie vpred honba za nesmrteľnosťou. Spôsoby, akými sa ľudia so smrťou vyrovnávajú, označil ako plány a rozdelil ich do štyroch skupín.
- Prvý, teda plán A, spočíva v prostej snahe žiť večne, prípadne aspoň tak dlho, ako je to len možné.
- Ak tento plán zlyhá, nastupuje plán B, teda fyzické znovuzrodenie po smrti.
- Plán C zasa pracuje s predstavou, že ak aj naše telo podľahne skaze a nemožno ho opätovne oživiť, súčasťou našej ľudskej podstaty je nesmrteľná duša.
- Posledný plán D hovorí, že žiť môžeme prostredníctvom toho, čo po sebe zanecháme, či už ide o výsledky našej práce, o pomníky alebo o biologických potomkov.
Prečo umierame je výnimočný titul, ktorý by si mal prečítať každý, koho zaujíma biológia, budúcnosť vedy, filozofia života – alebo kto je len prirodzene zvedavý.