Pikniková sezóna je tu! Vychutnajte si ju v plnom prúde

Pikniková sezóna je tu! Vychutnajte si ju v plnom prúde

Jún je ideálnym mesiacom na pobyt na čerstvom vzduchu. Dni sú najdlhšie v roku, teploty ešte nie sú príliš vysoké, no počasie je veľmi príjemné. Niet divu, že Medzinárodný deň piknikov si našiel v kalendári miesto práve 18. júna. Vychutnajte si aj vy atmosféru chutného jedla s blízkymi pod holým nebom. Prinášame vám overené tipy, ale aj zaujímavosti zo sveta piknikov, o ktorých ste doposiaľ ani len netušili.

Stretnutie s rodinou, narodeninová oslava s priateľmi či dokonca romantický piknik vo dvojici? Dôvodov môže byť nespočetne veľa. Navyše, kto by odolal napríklad vôni chutného burgru či iných dobrôt v kombinácii s dobrou náladou? Niet divu, že  piknik je obľúbenou formou relaxu a oddychu už desiatky rokov. Viete, kam až siaha jeho história a čo by určite nemalo chýbať vo vašom piknikovom menu?

Piknik kedysi a dnes

V minulosti sa pikniky pripravovali ako neskoršie raňajky alebo večere najmä v kruhu rodiny. Slovo piknik pochádza z francúzskeho slova „pique-nique“, čo bol výraz pre skutočného gurmána popíjajúceho víno pod šírim nebom. Organizácia takéhoto posedenia si vyžadovala čas podobný príprave svadobnej hostiny, preto nie je prekvapením, že sme si ho dnes značne zjednodušili a prispôsobili.

Vedeli ste, že pikniky boli výsosťou kráľov?

Určite vás prekvapí aj fakt, že pikniky boli v minulosti zaužívané najmä vo vyšších spoločenských vrstvách. Zmena nastala po francúzskej revolúcii v roku 1789, kedy boli po prvýkrát sprístupnené kráľovské parky verejnosti. Posedenie pri jedle na čerstvom vzduchu sa tak stalo obľúbenou činnosťou obyčajných ľudí. Pikniková kultúra sa neskôr presunula aj do Anglicka, kde sa z vysedávania v mestskej zeleni stala doslova masová zábava.

Uvoľnená pikniková kultúra

V teplejších krajinách s obednou siestou by sme len márne hľadali nadšencov, ktorí by sa s radosťou vystavovali zubatým slnečným lúčom. Naopak tam, kde sú teplé mesiace vzácnejšie, môžeme už v apríli pozorovať húfy ľudí smerujúcich do mestských parkov s plnými košíkmi jedla. Dnešná pikniková kultúra je oveľa uvoľnenejšia, stačí si nájsť čas a chuť vyjsť si von. Či už sa rozhodnete rozložiť si deku v parku, na lúke počas prechádzky alebo u seba na záhrade, najdôležitejšie sú spoločné chvíle a pôžitok z dobrého jedla na čerstvom vzduchu.

 

Piknikové menu, ktoré poteší každého labužníka

Najdôležitejším bodom každého piknikového programu je jednoznačne jedlo. Ak sa rozhodnete pripraviť si ho doma, myslite na to, že ideálne sú jedlá, ktoré môžete vziať jednoducho do ruky. K sendvičom či koláčom pribaľte servítky, zeleninu a ovocie si vopred umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Ak je to potrebné, vezmite si so sebou chladiaci box. A čo ak sa rozhodnete pre piknik spontánne, nechce sa vám strácať čas alebo si len chcete jednoducho dopriať svoj obľúbený kráľovský burger? Alebo ste dostali chuť na osviežujúci wrap, zdravý šalát či sladké potešenie vo forme dezertu? Máme pre vás skvelé správy! Poctivú nádielku maškŕt vhodných aj na ten najchutnejší piknik si môžete objednať už aj zo svojho obľúbeného Burger Kingu. Navyše, aktuálne máte v nedeľu dopravu s doručovacími službami Bistro.sk, Wolt a Bolt Food úplne zadarmo.