Online poker na Slovensku zomrel, hráči hľadajú riešenie

 Online poker na Slovensku z pohľadu slovenských hráčov nezažíva najlepšie časy. V reakcií na novelizovaný zákon sa z trhu stiahli dve populárne značky.

Slováci, ktorí hrávali poker cez internet, majú od konca februára hlavu v smútku. V dôsledku novelizovaného zákona o hazardných hrách sa tunajší trh rozhodli opustiť dvaja z najväčších poskytovateľov hier – online herne PokerStars a PartyPoker, v ktorých pravidelne hrávali tisícky Slovákov, niektorí rekreačne, iní dokonca profesionálne.

Od „Čierneho štvrtka“ 28. februára, posledného dňa v druhom mesiaci kalendárneho roku, prestali obe herne prijímať nových zákazníkov zo Slovenska a tým stávajúcim znemožnili tzv. „real-money“ hru, teda hranie o skutočné peniaze. Pre v posledných rokoch ťažko skúšaných slovenských pokrových hráčov je to ďalšia citeľná rana.

Možnosti pre slovenských hráčov sa v posledných rokoch len stenčovali. Kým niektoré spoločnosti opustili tuzemský trh dobrovoľne, ďalšie tak učinili v reakcií na pridanie na Zoznam zakázaných webových sídiel vydávaných raz týždenne Finančnou správou. Naďalej však mohli hrávať aspoň v niektorých z najväčších herní.

Od prvého marca však nastal online pokrový „blackout“, ktorý zo dňa na deň pripravil desiatky až stovky slovenských hráčov o obživu a prinútil ich uvažovať o svojej budúcnosti. Začať hrať hrať video poker v online kasíne alebo trpezlivo vyčkávať na návrat aspoň jednej zo spomenutých online herní na trh?

Aspoň malou náplasťou pre zranených Slovákov môže byť to, že obe veľké značky sa z tuzemského trhu stiahli s ambíciou pokúsiť sa v budúcnosti získať individuálnu licenciu potrebnú pre ponúkanie hier na našom trhu. Získanie licencie je obdobné, ako keď sa FIFA19 rozhodla zakúpiť licenciu na Ligu Majstrov.

Podobne ako vo virtuálnej futbalovej hre, i pre pôsobenie na slovenskom trhu, bude potrebná licencia. Hráči sú však podľa reakcií zo sociálnych sietí a diskusných fór, skôr pesimistickí k tomu, že dve z najväčších online pokrových roomov sa budú na trhu o licenciu vôbec uchádzať. Argument je jednoduchý – cena.

Samotná licencia stojí niekoľko miliónov euro, nehľadiac na rôzne ďalšie poplatky. Vynárajú sa teda otázky o likvidite takéhoto kroku. Nie je totiž jasné, či to, čo spoločnosti zaplatia za účinkovanie na trhu, by sa im vrátilo v podobe ziskov od hráčov. Slovenský trh je na rozdiel od talianskeho či španielskeho, kde sú rovnako potrebné licencie, oveľa menší.

Kým v Taliansku hrá vyše 35-tisíc hráčov, na Slovensku počet hráčov rátame niekde na úrovni tisíc až dvetisíc. Slovákom sa však núka viacero alternatív, ako súčasnú situáciu vyriešiť. Viacerí hráči už avizovali, že namiesto online hrania budú viac hrávať naživo, v kamenných kasínach po celom Slovensku i v zahraničí.

Do úvahy prichádza aj presťahovanie sa do krajiny, v ktorej je internetový poker legálny, v tomto smere by pokrová turistika mohla Slovákov zaviesť do susedných krajín ako sú Česká republika či Rakúsko. Nedá sa však vylúčiť ani presťahovanie sa do exotickejších destinácií. Veď kto by si popri hraní nechcel odskočiť napríklad na zápas anglického Tottenhamu.

Slovenskí pokroví hráči sa však celkom pravdepodobne budú obzerať i po rôznych alternatívach. A jednou takou je aj video poker. Má najbližšie ku známej pokrovej hre Five Card Draw, vďaka viacerým variantom je rozmanitý a ponúkajú ju online kasína, ktoré naďalej pokračujú na tuzemskom trhu.

V prospech najrôznejších video pokrových hier by mohol hovoriť aj prostý, no dôležitý fakt a to návratnosť. Dlhodobá návratnosť týchto hier presahuje 99%, čo znamená, že s trochou šťastia sa na týchto hrách dá profitovať. A čím viac vsadíte, tým viac aj môžete vyhrať a poraziť tak kasíno v hre, ktorú ono samo ponúka.

Hoci online poker utrpel ťažkú ranu, neznamená to koniec internetovej zábavy pre Slovákov. Tak ako už neraz, prispôsobia sa.