Nové hobby? Začnite programovať

Hľadáte nové hobby, ktoré by vám zároveň dalo do života niečo plnohodnotné? Vybrali sme pre vás programovanie, ktoré vám nielen vo vašom osobnom, ale i pracovnom živote prinesie veľa zábavy a fantasticky si pri ňom budeme cvičiť mozog. Stať da plnohodnotným programátorom v dnešnej dobe sa môže prakticky hocikto. Stačí mať chuť učiť sa nové veci, vášeň pre programovanie a vytrvalosť neskončiť po prvých nezdaroch.

Medzi najžiadanejšie programové jazyky patrí SQL, Java, JavaScript, C++, Python, Swift, Ruby on Rails, a C#. Skôr ako sa začneme venovať učeniu, je dobré, vybrať si smer akým by sme sa chceli uberať. Chcem vedieť vytvárať weby? Chcem vedieť vytvárať aplikácie? Chcem vedieť programovať a nastavovať stroje, softvéry? K tomu aj prispôsobíme programovací jazyk, ktorý sa začneme učiť.

Najlepší spôsob ako začať je zúčastniť sa kurzu, zameraného na určitý programovací jazyk, ktorý sme si vybrali. Ak preferujeme učenie sa z pohodlia domova, máme na výber aj online kurzy. Po zúčastnení sa takéhoto kurzu je ďalej dobré na sebe pracovať a snažiť sa doma vytvárať vlastné weby či aplikácie, kde využijeme svoje získané poznatky. V dnešnej dobe je na webe aj množstvo diskusných fór, kde môžete požiadať skúsenejších programátorov o pomoc, poprípade môžete nájsť už naprogramované kódy, ktoré môžete použiť, alebo upraviť podľa seba.

Ak programovanie človeka fakt chytí, je dobré si nájsť komunitu ľudí s podobnými záľubami. Tí vám pomôžu na vašej ceste za skúseným profesionálom. Samozrejme čím viac programovacích jazykov budeme ovládať, tým budeme na trhu práce uplatniteľnejší, ale zo začiatku bude stačiť ak pochopíme základy jedného.

Vedieť len teóriu nestačí.  Skúsenosti sú veľmi dôležité a čím viac ich nazbierate tým lepším sa stanete. A samozrejme nikdy sa netreba prestať učiť, pretože svet technológii napreduje a stále prináša niečo nové.