Od dobrodružstva k bezpečnosti. Ako vám cestovné poistenie zachráni dovolenku.

Plánovanie dovolenky v zahraničí prináša radosť a očakávania, na druhej strane sa môže spájať s možnými rizikami a nepríjemnými situáciami. Nezáleží na tom, či ide o rodinnú dovolenku na pláži, dobrodružný výlet do hôr, alebo pracovnú cestu, cestovné poistenie je kľúčové pre bezproblémové a najmä bezpečné cestovanie.

Pred vycestovaním do zahraničia by mal mať každý cestovateľ zodpovedané otázky typu kam cestuje, ako často, či cestuje sám alebo s rodinou, akým aktivitám sa bude venovať. Mali by sme pamätať na to, že investícia do cestovného poistenia je investíciou do bezpečnosti na cestách.  

Viete, ktoré poistenia sú vhodné?

Už v základnom balíku cestovného poistenia získajú klienti pokrytie nákladov na lekársku starostlivosť, hospitalizáciu či lieky v prípade ochorenia. „Nemenej dôležitou súčasťou cestovného poistenia je aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré chráni poistených v prípade, ak by spôsobili škodu iným dovolenkárom, prípadne ubytovaciemu zariadeniu. Poisťovňa v takomto prípade poskytne poškodenému náhradu škody na zdraví aj majetku,“ informuje Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot. Užitočným je aj poistenie batožiny a dokladov v prípade ich straty, poškodenia či krádeže.

Poistenie storna cesty je v mnohých prípadoch ešte podceňované, avšak kryje náklady spojené so zrušením cesty ešte pred jej začiatkom. „Cestovateľom odporúčame, aby si cestovné poistenie uzatvorili čím skôr, ideálne hneď po zakúpení dovolenky, prípadne po kúpe leteniek. Poistenie storna si môžete uplatniť v prípade, ak tesne pred odchodom na dovolenku utrpíte úraz, ochoriete, ale taktiež ak dôjde k poškodeniu vášho bytu alebo rodinného domu následkom živelnej udalosti. V takomto prípade vám môže poisťovňa preplatiť vzniknuté náklady pri zrušení cesty,“ radí Klimko. 

Dôležitou súčasťou cestovného poistenia sú asistenčné služby. „Ak sa v zahraničí ocitnete v núdzovej situácii, môžete sa spoľahnúť práve na asistenčné služby, ktoré sú vám k dispozícii 24 hodín denne z akéhokoľvek miesta,“ dopĺňa Klimko. 

Na čo by ste si mali dať pozor

Letné dovolenky ponúkajú ideálnu príležitosť na objavovanie nových miest a zažívanie dobrodružstiev, či prekonávanie výziev. „Ak plánujete vyskúšať adrenalínové športy ako vodné lyžovanie, jazdu na vodnom skútri, rafting, či iné, je nevyhnutné pripoistiť si aj rizikové športy, pretože práve tieto prinášajú so sebou veľké riziko úrazov a nehôd. Bez správneho poistenia môžu byť náklady na lekárske ošetrenie a záchranné akcie naozaj vysoké. Skúšanie vodných atrakcií sa, žiaľ, môže skončiť aj nešťastným úrazom s vážnymi následkami, preto je rovnako dôležité si dojednať poistenie pre prípad úrazu s trvalými následkami,“ vysvetľuje Klimko.

Cestovatelia s diagnostikovanými chronickými ochoreniami by mali venovať zvýšenú pozornosť pripoisteniu chronických chorôb pre prípad, že by sa ich zdravotný stav napriek nasadenej a kontrolovanej liečbe zhoršil.  Dovolenkári často využívajú dopravu vlastným autom, kedy môžu nastať nepredvídateľné situácie, ako napríklad strata kľúčov, nesprávne natankované palivo, defekt, prípadne krádež auta. Preto odporúčame našim klientom, aby si dojednali poistenie technickej pomoci v zahraničí,“ dopĺňa Klimko.

Počas dovolenkového obdobia sa zvyšuje riziko úrazov a zdravotných komplikácií najmä pod vplyvom alkoholu. Každý cestujúci by mal pamätať na to, že užitie alkoholu patrí k najčastejším výlukám z poistenia a v takomto prípade môže poisťovňa odmietnuť poistné vyplatiť.

Zdroj foto: freepik.com