Nebezpečná láska

Najteplejšie miesto na Slovenku, termálna voda bohatá na minerálne látky, miesto ako stvorené pre kúpele, oddych a relax. Dudince - malé mestečko - jedinečná voda na Slovenku i v strednej Európe.

Evu, dušu romantickú, okrem kúpeľov zaujala aj legenda o víle Dudinke, ktorá vraj touto vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodu a liečivú moc zachovala pre nasledujúce generácie. Možno pomôžu aj jej, a tak sa žena z veľkého mesta vydala za zdravím do tichého prostredia na juhu stredného Slovenska.

Objednala si jednoposteľovú izbu, aby mala čo najväčšie súkromie. Komunikácii sa nevyhýbala, lebo má ľudí rada. Prehodila slovo - dve na procedúrach, či na prechádzke. Akosi častejšie ju začala stretávať, dokonca vyhľadávať, pani Zdenka, asi štyridsiatnička, približne v rovnakom veku ako ona. Možno jej bola bližšia, ako jej spolubývajúca -  mladá baba, niečo po dvadsiatke.

„Taká mladá a doma má postihnuté dieťa, a navyše ten jej úraz po dopravnej nehode,“ ľutovala ju pani Zdenka. Na druhej strane, pomoc jej nechýbala. Manžel a sestra si vzali dovolenku, aby sa postarali o dieťa, mohla spokojne rehabilitovať.

Zdenka svoju spolubývajúcu, čím viac spoznávala, tým viac ľutovala, ale len do určitého času. Nič nové pod slnkom „kúpeľné lásky“ boli, sú a budú. Nebezpečné nástrahy čakajú najmä na ľudí, ktorí vypadnú z rutiny bežného života, z problémov manželských, či rodinných. Takí najľahšie podľahnú ilúzii šťastia.

Mladá žena, možno sa volala Želmíra, možno Zita, .... ale to je teraz úplne jedno. Jej meno v tomto prípade nehralo rolu. Zo začiatku sa zdržiavala viac na izbe, veľa čítala, pozerala televízny program. Bolo skoro nemožné dostať ju na prechádzku, či do kina. A zrazu prišiel deň, keď Zdenke povedala: „Dnes večer prídem neskôr, nebudete sa hnevať?“ Zdenka nenamietala, prečo aj, nech sa zabaví. Ibaže neostalo pri jednom „večer prídem neskôr.“ Odchádzala pravidelne každý večer a niekedy sa nevrátila vôbec. Ožila, oči sa jej rozžiarili. Zrejme to boli najkrajšie chvíle v jej živote. Ona i jej kúpeľný partner vedeli, že to, čo prežívajú, je len ilúzia, realita je niekde inde.

„Kto to ukončí, a či vôbec,“ zamýšľala sa Zdenka. Nakoniec to rozhodla ONA – mladá žena, za seba i za NEHO. Právo na svoje šťastie, ako to pôvodne nazvala neuniesla, vzdala sa ho pre šťastie svojho dieťaťa. Myslela, len na naň. Manžel podľa nej nebol podstatný. V ostatnom čase sa to medzi ňou a manželom točilo viac medzi ubližovaním a odpúšťaním. Napriek tomu, ako sama povedala, urobila to najlepšie rozhodnutie vo svojom doterajšom živote, čo Zdenke potvrdila aj slovami: „Láska síce dokáže odpúšťať, ale nie vždy. Nikdy by som si neodpustila, že by som ublížila nevinnému a bezbrannému dieťaťu.“

„Ak niekto potrebuje nevyhnutne flirtovať a dokáže to mať pod kontrolou, tak potom je to jeho vec. Stať sa to môže v každých kúpeľoch“ povedala Zdenka. Upokojila sa, zbavila sa vnútorného problému, ktorý v nej vyvolávala hrozba z prípadného rozpadu manželstva, veď bola pri tom tak blízko.

Autor: Anna Čunderlíková