Náhoda alebo osud?

 

Každý z nás si určite aspoň raz v živote povzdychol: „To nebola náhoda, to bol osud!“ Rovnakú vetu si v duchu hovorila aj Marika, žena v rokoch. Za sebou už mala všetko, čo mohla od života očakávať. Vydala sa ešte mladá, za muža si zobrala chlapca od susedov. Do roka a do dňa sa im narodila dcérka, po nej im bolo požehnané ešte trikrát. Do práce, z ktorej pred materskou odišla, sa už nevrátila. Fabriku, kde pracovala zavreli. Nikto už nepotreboval šikovné ženské ruky. A tak zostala doma. Vravela, že robí v JRD: „Ja Robím Doma“. Pri každodennom kolotoči okolo štyroch drobcov ani nevedela, ako rýchlo jej ubehol deň. Manžel chodil na týždňovky, aby uživil svoje poklady. Z jednej sa však už nevrátil. „Pracovný úraz“ povedali jej. Čo si mala počať, sama bez živiteľa rodiny? Množstvo nocí preplakala, deti jej však dávali silu začať odznova, postaviť sa na vlastné nohy.
 
Rozhodla sa, že sa vráti k svojmu remeslu. Šila rada a všetko, čo vyšlo z jej rúk, bolo originálne a prepracované do posledného detailu. Voľné pracovné miesto v meste bolo veľkou raritou, a ak sa náhodou našlo, záujemcov oň bolo päťdesiatkrát toľko. Marika sa rozhodla, že si založí dielňu. Šila drobné veci, kto čo potreboval. V hlave jej však vírili oveľa väčšie plány. Chýbala jej však guráž, bála sa púšťať do rizika. Bola predsa zodpovedná za svoje deti!
 
Prišlo to celkom nečakane. Jeden víkend ju priateľky zavolali na spoločenský večierok. Najskôr váhala, ale keď sa mama ponúkla, že jej postráži deti, neváhala. Aj ona potrebovala vypnúť a aspoň na chvíľku sa odreagovať. Obliekla si nádherné tyrkysové šaty, ktoré si ušila len tak, pre vlastné potešenie a vybrala sa na „osudový večer“.
 
Bolo tam množstvo ľudí, ktorých nepoznala, preto ju veľmi prekvapilo, keď k nej pristúpila neznáma pani a prihovorila sa jej plynulou angličtinou. Niežeby jej Marika nerozumela, to nie. Jej otázka ju však zaskočila.
„Odkiaľ máte tie nádherné šaty?“
Marika jej odpovedala: „To je jeden z mojich najnovších modelov, prečo sa pýtate, páčia sa vám?“
Neznáma bola priam očarená. Po chvíli si od Mariky vypýtala kontakt a prisľúbila, že sa jej určite ozve.
 
Dnes je už Marika na dôchodku. Z neznámej pani sa vykľula majiteľka luxusných salónov spoločenských šiat a Marika pre ňu pracovala po celý zvyšok života. Vďaka náhode, alebo osudu, či riadenia vyšších mocností, sa tak mohla šikovná žena bez problémov postarať o svoje deti, ktoré majú už dnes svoje deti, no nikdy nezabúdajú mame ďakovať za všetko, čo im počas života dala. Predovšetkým však, za jej lásku a obetavosť. Za to, že aj v ťažkých chvíľach nestrácala nádej a odvahu bojovať za tých, ktorých miluje!
 
KM