Nádherná historická romanca Hriech kováčovej dcéry

Hriech kováčovej dcéry je romanca, ktorá sa číta sama. Postupne sledujete rastúcu náklonnosť medzi Cecily a Nathanielom, aj meniaci sa vzťah pani Trentovej k svojej novej spoločníčke...

Ale pekne po poriadku.
16-ročná Cecily Fairová sa zamilovala a zároveň sa chce vymaniť spod vplyvu drsného otca, kováča na panstve Aradelle Park. A tak sa rozhodne utiecť s pánovým synom, ktorý má po ňu prísť uprostred noci. Cecily má všetko zbalené, potichu sa vykradne z izby...no otec ju prichytí a prekazí ich plány. Krutý muž sa už nechce s ňou zapodievať, došla mu trpezlivosť a tak Cecily za trest odvedie do dievčenskej školy na Rosemere. Nechá ju tam samú a odlúči ju od milovanej sestry-dvojčaťa Leah...

Cecily sa v dievčenskej škole udomácni, zo žiačky sa neskôr stane učiteľka a jedného dňa príde ponuka na miesto spoločníčky urodzenej dámy – pani Trentovej na panstve Willowgrove Hall.
Príchod na panstvo je síce dramatický, no rodina správcu panstva Nathaniela ju prijme ako svoju. Postupne si ju obľúbi aj mrzutá pani Trentová.

Nad panstvom sa však vznášajú temné rodinné tajomstvá. Aj preto je pani Trentová taká nepríjemná na mladého správcu Nathaniela, ktorý padol Cecily do oka. A je to vzájomné. No ako vieme, aj Cecily skrýva svoje tajomstvo a nemilé prekvapenie nájde aj na panstve v podobe istého muža. Navyše sa snaží nájsť svoju sestru Leah, o ktorej už roky nepočula. Preto poprosí Nathaniela o pomoc a všetko sa začína zamotávať.

Po očku pozrela na pána Stantona. Nech jej nebesá pomôžu, veď sa jej zdá, že zakaždým, keď naňho pozrie, je väčší fešák! Stisla pery, odvrátila zrak a pozrela na jemnú modrú čajovú šálku, ktorú držala v rukách. Svoje city musí držať na uzde.

Každý má svoje tajomstvá, ktoré ho ničia, desia, ale tie napokon vyjdú na povrch, ako to už býva. A dôležité je, ako v tom okamihu zareagujeme. Budú Cecily a Nathaniel naďalej utekať pred minulosťou? Alebo sa tomu postavia bok po boku a budú bojovať o svoju lásku, o svoju spoločnú budúcnosť?

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Zuzana Porubjaková:

 

 

 Autorka Sarah E.Laddová to jednoducho vie: vtiahne vás do Anglicka na začiatku 19.storočia, vytvorila autentickú atmosféru regentského obdobia, ako sa vtedy ľudia obliekali, správali, aké boli vtedy zvyky a spoločenské pravidlá. Zároveň vykresľuje ženu vtedajšej doby, ktorá to mala naozaj ťažké, neraz bola len objektom, len akýmsi predmetom, s ktorým sa obchodovalo.

Kniha v podstate nemá záporné postavy, hoci vás chvíľami provokuje pani Trentová, ale hnevá Andrew...no sú to predovšetkým len ľudia, ktorí urobili chyby alebo sú nešťastní. No v hĺbke duše sú to dobrí ľudia, ale niekedy ich treba postrčiť, aby sa ukázali v skutočnom svetle. Aby nechali to dobro vyplávať na povrch. A to robí z knihy Hriech kováčovej dcéry naozaj príjemné, pohodové čítanie, ktoré si určite užijete.

 

Milan Buno, knižný publicista