Na Liptove pribudol pre cyklistov singltrail

Nad Liptovským Mikulášom sprístupnili prvý oficiálny singltrail. Nový silngtrail na Háji Nicovô s názvom High flow je zhruba 800 metrov dlhý s prevýšením 100 metrov a poteší takmer všetkých milovníkov horských bicyklov. Je totiž koncipovaný tak, aby ho zvládli aj deti a zároveň si ho užili aj trailoví fajnšmekri. Ako prvý vyskúšal singltrail Adam Rojček, šesťnásobný majster Slovenska v cyklistickej disciplíne zjazd.

Liptov je nezameniteľný. Stačí jeden pohľad a každý cyklista vie, že je tu správne. Majestátne hory, voda, horské chaty alebo nenáročné lesné cesty. Liptovská príroda jednoducho nesklame. Dokáže nakopnúť, dobiť energiou a to aj zo sedla bicykla. Atraktívnej cyklo novinky sa na začiatku letnej sezóny dočkala lokalita Háj Nicovô - obľúbené miesto na aktívne trávenie voľného času. „Liptov ponúka viac ako 850 kilometrov značených cykloturistických trás, kde si svoje trasy nájde doslova každý cyklo nadšenec. Našu skladačku cykloponuky Liptovského Mikuláša v týchto dňoch obohatil 800 metrov dlhý cyklotrail s prevýšením 100 metrov. Prvý oficiálny singltrail sme sprístupnili aj vďaka šesťnásobnému majstrovi Slovenska v cyklistickej disciplíne zjazd Adamovi Rojčekovi. Práve Adam bol prvý, ktorý si singltrail s názvom High flow aj vyskúšal,“ uviedol predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Háj flow vhodným spôsobom dopĺňa charakter oddychového územia lesoparku Háj Nicôvo. „V spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš plánujeme vyčleňovať prostriedky určené na údržbu trailu, tak aby bola garantovaná jeho udržateľnosť a kvalita,“ doplnil predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.
           
Cudzie slovo singletrail, je v podstate jednosmerná cyklistická trasa horským terénom. Z pohľadu bezpečnosti je kladený dôraz na plynulosť trasy. Preto sú súčasťou singltrailov aj terénne vlny, protisvahy alebo rôzne zatáčky, ktorých úlohou je jazdu spomaliť. „Našim spoločným zámerom bolo vytvoriť trail, ktorý bude pre širšiu verejnosť. To sa podarilo a trail je vhodný pre cyklistov začiatočníkov, teda aj väčšie deti, ale rovnako si ho užijú aj fajnšmekri vďaka jeho technickým detailom,“ povedal cyklo koordinátor Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Andrej Medla. Mesto Liptovský Mikuláš dodnes nedisponovalo žiadnou lokalitou so single trailmi a to aj kvôli neexistujúcim mestským lesom. Vďaka patrí celej partii nadšencov okolo Petra Lengyela, Martina Matejovie a Adama Rojčeka, ambasádora Cykloregiónu Liptov a zároveň slovenského reprezentanta v cyklistickej disciplíne zjazd a enduro, ktorý patrí medzi najlepších Slovákova pravidelne boduje aj v európskych či svetových pohároch.

„Práce na výstavbe trvali niekoľko mesiacov. Išlo najmä o ručnú prácu množstva dobrovoľníkov a nadšencov, ktorým čiastočne pomohol aj minibager. Štart trailu je situovaný na konci lúky vedľa vojenského pamätníka a je viditeľne označený drevenou bránou a orientačnými tabuľkami. Výstupová trasa je vedená po oficiálnej asfaltovej ceste na Háj Nicovô,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Na Liptove si milovníci zjazdov užijú ešte singletrailový park Hradská hora v Liptovskom Hrádku, v Ružomberku je to veľmi obľúbený bike park na Malinom Brde a singltrail v lokalite Sidorovo.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financovala Singltrail spolu s mestom Liptovský Mikuláš aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške zhruba 10 000,- eur.