Milovníci krás Slovenska sa stretnú už počas víkendu!

Pred 102 rokmi v roku 1921 vznikol časopis Krásy Slovenska. Dodnes je to najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis na Slovensku. Venuje sa prírodným krásam a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a kultúrnym tradíciám.

Pri príležitosti 102. výročia vzniku časopisu Klub slovenských turistov s ďalšími partnermi a s redakciou časopisu Krásy Slovenska organizujú 58. Stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska.

Uskutoční sa v sobotu 27. mája 2023 na vrchu Mindžová (920 m) a v Hermanovciach. Pre účastníkov podujatia sú pripravené viaceré výstupové trasy na Mindžovú. Zostupová trasa vedie do obce Hermanovce kde sa od 13.00 hod. začína hlavný program. Nebudú v ňom chýbať príhovory hostí, prezentácie nových kníh o Slovensku či vystúpenia kultúrnych súborov.

Akcia sa začína už v piatok 26.mája, oficiálne miesto stretnutia sú Hermanovce, obci v okrese Prešov, leží v doline Hermanovského potoka. V piatok od 17.00 – 18.00 hod. je naplánovaná prehliadka kaštieľa, pamätnej izby prof. Hlaváča a Kostola sv. Alžbety Uhorskej v Hermanovciach.
O 18.00 hod. bude diskusia s redaktormi časopisu Krásy Slovenska a organizátormi podujatia – reštaurácia v Hermanovciach.

V sobotu vrcholí program – už ráno o siedmej bude svätá omša, neskôr výstup na Mindžovú, popoludní kultúrny program a zábava s občerstvením.
V nedeľu je individuálny program, k dispozícii je viacero možností, napríklad:

  • Lačnovský kaňon, Vrátnica, jaskyňa Zlá diera
  • roklina Parkaň (so sprievodcom), chata Bukvica
  • výstup na Bachureň (1 081 m), Sľubicu (1 129 m), Smrekovicu (1 199 m)
  • Spišský hrad, Lipovský hrad, Šarišský hrad
  • prehliadka Prešova, Sabinova
  • Opálové bane na Dubníku (po tel. dohovore)

Ak sa zaujímate o ubytovanie, odporúčame napríklad Horský hotel Canyon, Lipovce (110 miest), Jančova chata, Lačnovský kaňon (10 miest), Chata Bukvica, Lipovce (40 miest), Obecné športové a oddychové centrum Široké (28 miest), Sejlan Bertotovce (8 miest), Ubytovanie v Hendrichovciach (12 miest), Motorest Branisko, Široké (40 miest), alebo Autokemp Chminianska Nová Ves (10 miest).
Všetko info nájdete na Facebooku, v akcii Stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska 2023.